O rezygnacji Shinzo Abe poinformowała najpierw państwowa telewizja NHK, a w ślad za nią inne media światowe. Rezygnacja polityka jest wydarzeniem ważnym nie tylko w skali krajowej, ale międzynarodowej.
Jak informuje CNN, Abe miał powiadomić swoich współpracowników także o rezygnacji z funkcji w zarządzie Partii Liberalno-Demokratycznej. W minionym tygodniu dwukrotnie odbył wizytę w szpitalu.
Shinzo Abe, który ma niespełna 66 lat i cierpi na przewlekłą chorobę wrzodziejące zapalenie jelita grubego, to najdłużej urzędujący premier Japonii. Jego pierwszy okres rządzenia trwał rok - od września 2006 do września 2007. Abe zrezygnował wówczas i z powodu choroby i ze względu na skandale dotyczące części jego ministrów.
Ponownie premierem został w 2012 roku i wyprowadził później kraj z ekonomicznej stagnacji. To za jego rządów pojawiło się określenie Abenomiki, czyli - jak podaje CNN - polityki gospodarczej polegającej na dostarczeniu rynkowi potężnego bodźca finansowego, zwiększeniu wydatków rządowych i strukturalnych. To miało doprowadzić do ożywienia gospodarki kraju po latach stagnacji.
Jak przypomina CNN< Abe na początku 2020 roku mówił, że dzięki jego rządom (był premierem w sumie przez cztery kadencje) "Japonia już nie jest Japonią z przeszłości" i przebiła mur rezygnacji.
Koronawirus nie oszczędził jednak gospodarki Japonii, gdzie - podobnie, jak w innych krajach świata - odnotowano recesję.
