Posiadając prawo jazdy kategorii B, można kierować ciągnikiem rolniczym bez względu na jego masę, a także ciągnikiem z przyczepą lekką (której masa własna mieści się w 750 kg). Taka kategoria uprawnia nas także do kierowania ciągnikiem z umocowaną na nim maszyną o dużej masie – o ile nie ma ona kół i nie jest przyczepą.
Aby poprowadzić ciągnik rolniczy z ciężką przyczepą, trzeba mieć albo prawo jazdy kategorii B+E, albo prawo jazdy na ciągnik – czyli kategorię T.
O ile kategoria B jest doskonale znana kierującym, gdyż uprawnia ona m.in. do kierowania samochodem osobowym, tak wiedza o kategorii T nie jest już tak powszechna. Przyjrzyjmy się zatem jej bliżej.
Kategoria T uprawnia do kierowania:
- ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
- zestawem pojazdów składającym się z pojazdu opisanego powyżej i przyczepy (przyczep),
- pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM (motorowery i czterokołowce lekkie, także z przyczepą)
Warunkiem uzyskania prawa jazdy kategorii T jest:
- osiągnięcie odpowiedniego wieku - co najmniej 16 lat,
- zgoda rodzica lub opiekuna, jeśli nie masz 18 lat,
- ukończenie szkolenia,
- zdanie egzaminu państwowego.
Egzamin na kategorię T składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna to odpowiedź na 32 pytania - 20 z nich to tzw. pytania z wiedzy podstawowej wspólnej dla wszystkich egzaminów na prawo jazdy, a 12 to pytania tylko z zakresu kategorii T. Można uzyskać 74 punkty, z kolei wynik pozytywny otrzymuje się, zdobywając minimum 68 punktów
Egzamin praktyczny polega na przygotowaniu pojazdu, wykonaniu zadań na placu manewrowym oraz jeździe w ruchu drogowym. Praktyczny egzamin odbywa się z wykorzystaniem zespołu pojazdów - ciągnika i przyczepy.
