Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawdziwa fuzja muzycznych osobowości i atrakcji na Drums Fusion Bydgoszcz 2017

Justyna Tota
Justyna Tota
Światowy Dzień Perkusji (3 czerwca) uczcimy w Bydgoszczy na koncercie Cindy Blackman Santana - gwiazdy Drums Fusion 2017
Światowy Dzień Perkusji (3 czerwca) uczcimy w Bydgoszczy na koncercie Cindy Blackman Santana - gwiazdy Drums Fusion 2017 Materiały prasowe/Jimmy Bruch
Jeśli uczyć się, to tylko od mistrzów gry na perkusji. Jeżeli iść na koncert, to wykonawców z najwyższej półki: trio Możdżer/Danielsson/Fresco, ikon polskiego jazzu Jan Ptaszyn Wróblewski i Włodzimierz Nahorny z zespołami, Cindy Blackman Santana oraz Kapeli ze Wsi Warszawa. A jak bawić się, to spontanicznie na paradzie perkusyjnej z energetyczną mieszanką brazylijskiej samby i kujawskiego folkloru! Przed nami 11. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion, na który zaprasza bydgoski MCK.

Gwiazdą tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion (29.05.-04.06.) jest Cindy Blackman Santana - amerykańska perkusistka jazzrockowa i rockowa.

- To postać nietuzinkowa. Przez 14 lat była w zespole towarzyszącym Lennemu Kravitzowi, mając swój udział w największych muzycznych sukcesach Kravitza. Od siedmiu lat jest perkusistką w zespole Carlosa Santany oraz jego żoną - przedstawia pokrótce artystkę Marek Maciejewski z MCK, dyrektor festiwalu, który zdradził, że już na początku zeszłego roku rozpoczęły się rozmowy z Cindy Blackman Santana, czy będzie możliwe, by zagrała w Bydgoszczy podczas Drums Fusion 2017. - Nie ukrywam, że jej reakcja była bardzo entuzjastyczna, a my poczuliśmy się światowo! To jest chyba jedna z największych zdobyczy tego festiwalu, że zaczynają na niego przyjeżdżać gwiazdy z absolutnie najwyższej półki. Myślę, że koncertem Cindy będziemy równie mocno zauroczeni jak chociażby zeszłorocznym występem Manu Katché - dodaje Marek Maciejewski.

Koncert Cindy Blackman Santana w Bydgoszczy będzie jedynym w Polsce. Perkusistka wystąpi z własnym zespołem 3 czerwca (sobota) o 21.00 na Wyspie Młyńskiej. W razie niepogody scena pod występ gwiazdy Drums Fusion 2017 będzie gotowa w sali widowiskowej MCK, wstęp wolny!

Koncert Cindy Blackman Santana & Band podczas festiwalu poprzedzą występy innych znakomitych gości.

Trio Możdżer, Danielsson, Fresco na scenie Opery Nova zagra 31 maja o 19.30 Materiały prasowe/Przemek Krzakiewicz

Pierwszy koncert Drums Fusion 2017 odbędzie się 31 maja, kiedy w Operze Nova zagrają Leszek Możdżer (fortepian), Lars Danielsson (kontrabas), Zohar Fresco (instrumenty perkusyjne). - Możdżer chyba nie nagrał lepszej płyty jak z Danielssonem i Fresco. Płyty i koncerty Leszka Możdżera w tym autorskim trio cechują się spontanicznym przenikaniem się wrażliwości i osobowości muzycznych, jest to kolejny dowód niezwykłej fuzji. Ponadto, Fresco to znakomity perkusjonalista, grający na bębnach obręczowych, który pokaże nam zupełnie inne oblicze perkusji - mówi dyrektor festiwalu Marek Maciejewski. Bilety na ten koncert (w zależności od miejsca) kosztują 80/100/120 zł.

Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet koncertować będzie w MCK 1 czerwca o 19.00 Materiały prasowe/Marlena Szabłowska

Natomiast 1 czerwca (czwartek, godz. 19, bilety 50 zł) na scenie MCK z koncertami wystąpią ikony polskiego jazzu: Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Włodzimierz Nahorny. - Jan Ptaszyn Wróblewski skończył 80 lat i gra regularnie, dając co tydzień po 2-3 koncerty. W znakomitej formie jest też 75-letni Włodzimierz Nahorny. Ten koncert będzie w pewnym sensie hołdem oddanym tym wspaniałym muzykom i kompozytorom. Podczas koncertu obu artystom wręczone zostaną odznaczenia przez przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zapowiada szef Drums Fusion 2017 i zwraca uwagę na jeszcze jeden - bardzo istotny dla nas, bydgoszczan - fakt. - W składach obu wybitnych jazzmanów są bydgoscy perkusiści: Marcin Jahr gra na perkusji w quartecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, a Piotr Biskupski w sextecie Włodzimierza Nahornego.

Blok koncertów i całą tegoroczną edycję Drums Fusion 2017 zakończy 4 czerwca (niedziela, godz. 19, bilety 35/45 zł) również na scenie MCK Kapela ze Wsi Warszawa, która jest polską eksportową gwiazdą wśród folkowych zespołów muzycznych. Mają na koncie 7 albumów długogrających, a ich ostatnia płyta „Święto Słońca” (2015) otrzymała statuetkę Fryderyka 2016 w kategorii „Album roku muzyka korzeni”.

Kapela ze Wsi Warszawa występem 4 czerwca na scenie MCK zakończy Drums Fusion 2017 Materiały prasowe/Bartek Muracki

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej to nie tylko koncerty, to także edukacja. I właśnie warsztaty prowadzone przez Krzysztofa Dziedzica 22 maja - na tydzień przed rozpoczęciem Drums Fusion - będą przedsmakiem festiwalu.
- Krzysztof Dziedzic, który zjednoczył perkusistów w facebookowej grupie Polish Drummers, od pewnego czasu podróżuje z autorskim warsztatem Natural Grip (program tzw. naturalnego chwytu). Są to warsztaty skupiające się na technice gry na perkusji - na tym, jak grać, żeby nie nabawić się kontuzji, które zwłaszcza perkusistom przydarzają się często - wyjaśnia Dominika Król z MCK, która wie, co mówi, bo sama jest też perkusistką. Warsztaty Natural Grip są adresowane zarówno dla profesjonalistów, którzy chcą sprawdzić, czy ta technika im odpowiada, jak i dla osób, które dopiero zaczynają grać na perkusji. Bilety na warsztaty kosztują 10 zł.

Po prologu przyjdzie czas na tradycyjnie już odbywające się podczas Drums Fusion Międzynarodowe Forum Perkusyjne, które potrwa trzy dni (29-31 maja). Warsztaty będą się odbywać w MCK-u i Akademii Muzycznej. Program bezpłatnych warsztatów we współpracy z bydgoską Akademią Muzyczną stworzył Piotr Biskupski. Natomiast jednym z zagranicznych gości prowadzących warsztaty będzie Claus Hessler, który jest uznawany za mistrza techniki Moeller'a.
- Każdy perkusista musi się zmierzyć z techniką gry na werblu, a jest to bardzo ciężka, ale i bardzo istotna praca. Dodam, że Hessler nauczał m.in. Jojo Mayera czy Steve Smitha. Jest więc okazja pobrać lekcje u osoby, u której uczyli się najlepsi! - podkreśla Dominika Król.

Mentorem będzie też Radosław Szarek - swego czasu był muzykiem Opery Nova - podczas forum poprowadzi warsztaty z marimby i wibrafonu, z tych instrumentów prowadzi też zajęcia na Akademii Muzycznej w Norymberdze.

Trzeciego dnia Międzynarodowego Forum Perkusyjnego, czyli 31 maja**warsztaty „Ta sama szkoła, różne podejścia”, nawiązujące do bydgoskiej szkoły perkusyjnej, poprowadzi Piotr Biskupski i Marcin Jahr**. - Myślę, że obaj pokażą, jak różnorodna jest bydgoska szkoła perkusyjna i czego można się nauczyć. Piotr skupi się bardziej na grze na werblu, a Marcin na zestawie perkusyjnym - podpowiada Dominika Król.

Warto dodać, że już po pierwszym dniu forum trzej prowadzący warsztaty zagrają wieczorem w MCK-u wspólny koncert jazzowy z dużą dawką improwizacji i inspiracji tym, co dziać się będzie na festiwalowych zajęciach. Na koncert wstęp wolny.

Nowością będą też warsztaty w DrumCenter.pl w Osielsku, które 31 maja o 17.30 (wstęp wolny) poprowadzi kochający jazz Cezary Konrad, który ma na swoim koncie występy z Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańko czy nagranie płyty z Włodkiem Pawlikiem - tak, to ten krążek, który dał kompozytorowi nagrodę Grammy.

- DrumCenter poprowadzi także warsztaty plenerowe 3 czerwca. Najpierw o 16.30 będziemy poszukiwać być może przyszłych gwiazd naszego festiwalu, będą to warsztaty dla rodzin z dziećmi i każdego, kto che spróbować swoich sił na perkusji. Natomiast o 18.00 rozpoczną się warsztaty i pokazy. Kto wystąpi, to jeszcze niespodzianka - DrumCenter ogłosi to w przyszłym tygodniu - dodaje Dominika Król z MCK.

A skoro mowa o plenerze, 2 czerwca ulicami w centrum miasta przejdzie wielka parada perkusyjna.
- W zeszłym roku skupiliśmy na biciu rekordu Guinessa, grając na największym bębnie świata, a paradę perkusyjną tylko zaakcentowaliśmy. W tym roku chcemy paradę rozszerzyć o warsztaty i dłuższą trasę - zapowiada Piotr Drozdowski z MCK.

Parada perkusyjna w zeszłym roku została zaakcentowana, w tym roku ma być naprawdę wielka i energetyczna - niczym na karnawale w Rio, choć ma nie zabraknąć też kujawskich akcentów Materiały MCK

Przygotowania do parady rozpoczną się o 16.00 w Kampusie WSG, które jest partnerem MCK w tym przedsięwzięciu.
- Grupa Bloco Pomerania ze Szczecina (najlepsza grupa sambowa w Polsce, która specjalizuje się w paradach perkusyjno-tanecznych) wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca „Płomienie" nauczą wszystkich chętnych choreografii, która sprawi, że przechodząc ulicami miasta, będziemy zarażać pozytywną energią nie tylko siebie na wzajem, ale także przypadkowych przechodniów, zapraszając ich, by spontanicznie dołączyli. Jestem przekonany, że tą paradą rozpoczniemy lato w mieście - mówi Piotr Drozdowski.

Wielka parada perkusyjna z Kampusu WSG wyruszy o 18.00 i wyjdzie na ulicę Focha, zawróci na rondzie Grunwaldzkim, przejdzie do amfiteatru Opery Nova i kładką dotrze na Wyspę Młyńską, gdzie odbędzie się prezentacja wszystkich zespołów: Bloco Pomerania & Friends, Samba Brasil Show oraz wirtuoza Ilustra Samba biorących udział w tej paradzie razem z mieszkańcami.

Pod koniec dnia (2 czerwca) całą energię i brazylijskie rytmy wszyscy przeniesiemy do sali widowiskowej MCK, gdzie o 21.00 rozpocznie się taneczna fiesta z poczęstunkiem (nawet napoje będą podporządkowane brazylijskiej sambie!), wstęp wolny - bez ograniczeń wiekowych.

Materiały prasowe MCK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!