Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracy będzie więcej. Zatrudnienie znajdziemy w budownictwie, handlu i logistyce

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Analitycy twierdzą, że 2015 rok będzie lepszy dla pracodawców i pracobiorców. Najbardziej zadowoleni powinni być ci, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne.

Rok 2014 nie był najlepszy ani dla przedsiębiorców, ani dla pracowników. Wzrost średniego wynagrodzenia, jak pokazują badania Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, przez ostatnie cztery lata nie był zbyt wielki. Wyniósł nieco ponad 400 złotych (średnio 100 zł rocznie). Przy zmieniającej się koniunkturze przeciętnie zarabiający obywatel na wiele nie mógł sobie pozwolić. Na szczęście, prognozy na 2015 rok są umiarkowanie optymistyczne.
[break]

Mniej zwolnień, więcej miejsc

Po pierwsze, przewidywany jest spadek bezrobocia na terenie całego kraju.
- Kończący się rok 2014 był czasem pozytywnej zmiany na rynku pracy w Polsce, a kolejne jego miesiące pociągały ze sobą konsekwentny spadek bezrobocia i poprawę w wielu branżach - twierdzi Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Group w Polsce.
W Bydgoszczy już w listopadzie 2014 r. zauważono taką właśnie korzystną tendencję. Powinna się ona utrzymać przez kilka kolejnych miesięcy. Jak nas zapewnił Tomasz Zawiszewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy, żadna z dużych firm nie sygnalizowała znaczącej redukcji zatrudnienia.
Po drugie, jak podaje internetowy portal strefabiznesu.pl, w pierwszym kwartale 2015 roku powinno powstać więcej nowych miejsc pracy.
- Przemysł, handel, budownictwo i logistyka, to branże, w których na początku przyszłego roku pracodawcy będą zatrudniać najczęściej
- informuje strefabiznesu.pl. - Częściej niż małe firmy planują zatrudniać duże i średnie przedsiębiorstwa.

Równamy do unijnego prawa

Optymistyczne prognozy przedstawiają również reprezentanci pracodawców, zatrudniających osoby niepełnosprawne.
- Cieszy fakt, iż z początkiem roku pracodawcy mogą spodziewać się zmiany w prawie - twierdzi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
- Już pierwszego stycznia 2015 roku wejdą w życie przepisy, dostosowujące ustawę o rehabilitacji do unijnego prawa. Mają one zapewnić ciągłość udzielania pomocy publicznej pracodawcom, zatrudniającym lub zamierzającym zatrudnić osoby niepełnosprawne. Jednocześnie zmodyfikowane zostaną inne zasady uzyskiwania pomocy.
Dofinansowanie może dotyczyć również szkoleń pracowników bądź kosztów dostosowania pomieszczeń zakładu do potrzeb niepełnosprawnych.

Bezpiecznie w oświacie

W 2015, czyli przedwyborczym roku, zwolnień nie powinno być również w oświacie.
- Ograniczenia mogą wystąpić w gronie nauczycieli pracujących na etatach opiekuńczo-wychowawczych. To wina tzw. bonu oświatowego, któremu zawsze byliśmy przeciwni - uważa Sławomir Wittkowicz, przewodniczący WZZ „Solidarność-Oświata”. - W klasach młodszych nie widzimy żadnego zagrożenia, bo powoli kończy się niż demograficzny. Nie spodziewamy się również zmian w przepisach. Nadzieją są dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej, które będzie można przeznaczyć na rozwój szkolnictwa zawodowego.
Odmienne zdanie ma szef regionalnych struktur Forum Związków Zawodowych. - Jestem pesymistą - oświadcza Andrzej Arndt. - Obawiam się, że bezrobocie wzrośnie. Rozmawiałem z wieloma pracodawcami, którzy od dawna twierdzą, że trzeba zmienić przepisy niekorzystne dla przedsiębiorców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty