Spis treści
Bon senioralny - powstaje rządowy zespół
Jeszcze w czwartek, 22 lutego, rząd ma zdecydować o powstaniu zespołu, który zajmie się przygotowaniem nowego świadczenia dla seniorów:
Na najbliższym stałym komitecie Rady Ministrów rozpatrzymy zarządzenie dotyczące powołania zespołu międzyresortowego do spraw sytuacji i opieki nad osobami starszymi oraz koordynacji działań — mówi Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej.
Właśnie ona, a także Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (minister rodziny, pracy i polityki społecznej), oraz Izabela Leszczyna (minister zdrowia) będą tworzyć międzyresortowy zespół osób odpowiedzialnych m.in. za bon senioralny. Zespół zajmie się także analizą funkcjonowania Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych i domów pomocy społecznej w Polsce.
Krok po kroku trzeba sprawdzić gdzie i co nie działa oraz zastanowić się, jak to naprawić, i jakie akty prawne przygotować — dodała minister Okła-Drewnowicz.
Bon senioralny na opłacanie usług opiekuńczych
Nadrzędny cel to poukładanie polityki senioralnej, co zachęci także do powstania firm zatrudniających asystentów i opiekunów. Sam bon senioralny, według minister Okły-Drewnowicz, ma być także sposobem na wyciągnięcie pracowników z szarej strefy.
W pierwszej kolejności chcemy przygotować zaplecze kadrowe, które wykona usługi, za które zapłacimy bonem senioralnym. Środki finansowe na ten cel zostaną zabezpieczone w ustawie budżetowej na przyszły rok - mówi minister Okła-Drewnowicz cytowana przez money.pl.
Rządzący unikają jednak konkretnych odpowiedzi na pytania o wysokość budżetu na nowe świadczenie dla seniorów. Minister ds. senioralnych podkreśla jedynie, że z pewnością pieniądze trafią przede wszystkim do rodzin aktywnych zawodowo, które opiekują się rodzicami.
Na dzisiaj moim priorytetem jest opieka w miejscu zamieszkania - mówiła minister cytowana przez PAP.
Dla kogo bon senioralny? To ma być mądre świadczenie
Bon miałby być przeznaczony dla osób w wieku 45+, które są aktywne zawodowo oraz jednocześnie opiekują się niesamodzielnymi rodzicami. Bon senioralny miałby umożliwić im kontynuowanie pracy, gdy opiekę nad rodzicami na kilka godzin dziennie przejmie opiekun czy pielęgniarka.
A ile wyniesie bon senioralny? Rząd zapowiada, że ma on stanowić co najmniej połowę stawki minimalnego wynagrodzenia, co w 2024 roku oznaczałoby wypłatę ponad 2100 zł.
Świadczenie nie powstanie jednak szybko. Prace nad projektem ustawy w tej sprawie mają potrwać jeszcze kilka miesięcy, a proces wchodzenia w życie nowego świadczenia ma być stopniowy. Na razie wiadomo jedynie, że bon senioralny nie będzie świadczeniem wypłacanym w gotówce. To bon na zapłatę za usługi opiekuńcze w konkretnych placówkach.
Okła-Drewnowicz przypomniała o działaniu dwóch programów aktywizujących seniorów - „Aktywni plus” i „Senior plus”. Poinformowała, że trwają prace nad nowymi programami aktywizacyjnymi. „Naszym celem są np. programy skupiające różne pokolenia. Niektóre samorządy już to praktykują”, mówiła minister.
Źródło:
