Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy ZUS nie będą mogli pukać do sąsiadów i pytać, co robimy na L4. Mamy oświadczenie rzecznika ZUS

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą pukać do drzwi sąsiadów, by uzyskać informacje na temat kontrolowanej osoby na zwolnieniu lekarskim.
Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą pukać do drzwi sąsiadów, by uzyskać informacje na temat kontrolowanej osoby na zwolnieniu lekarskim. Piotr Krzyżanowski
Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą nachodzili sąsiadów, by uzyskać informacje na temat kontrolowanej osoby na zwolnieniu lekarskim. ZUS nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat ich klientów. Nowe przepisy nie dają takich uprawnień ZUS.

Zobacz wideo: Takie mają być zasady emerytur stażowych

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się doniesienia o nowych uprawnieniach kontrolerów ZUS sprawdzających zwolnienia lekarskie. Mieliby oni rzekomo zyskać prawo m.in. do rozpytywania sąsiadów o to, co dana osoba robi na L4.

- Chciałabym uspokoić naszych klientów i zdementować te wiadomości. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą pukać do drzwi sąsiadów, by uzyskać informacje na temat kontrolowanej osoby na zwolnieniu lekarskim. Nie będziemy też mogli wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat naszych klientów - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak dodaje, znowelizowana Ustawa z 24 czerwca 2021 roku o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 roku, nie daje takich uprawnień pracownikom ZUS.

Nowe przepisy dotyczące kontroli zwolnień lekarskich od 1 stycznia 2022 roku

Nowelizacja ustawy doprecyzowała przepisy dotyczące nieprawidłowego korzystania ze zwolnień lekarskich. Ustawa nie pozostawia teraz pola do żadnych wątpliwości, że osoba, która pracowała na zwolnieniu lekarskim, zamiast się leczyć, musi zwrócić nienależnie pobrany zasiłek chorobowy. Taka zasada już wcześniej funkcjonowała, ale teraz jest wpisana do ustawy bardziej wprost.

Od 1 stycznia 2022 roku zacznie również obowiązywać przepis, dzięki któremu ZUS będzie mógł pozyskiwać dane i informacje potrzebne do ustalenia prawa do zasiłku i jego wysokości od ubezpieczonych i płatników składek. Dotychczas takiego przepisu nie było. Dlatego w praktyce zdarzały się sytuacje, że płatnicy składek lub ubezpieczeni, powołując się na brak podstawy prawnej do udostępnienia danych, odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów. A to znacznie utrudniało ustalanie prawa do zasiłków, ich terminową wypłatę oraz ich weryfikację.

Od nowego roku ma się to zmienić. ZUS-owi łatwiej też będzie ustalić okoliczności powodujące ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymać ich wypłatę.

- Nowy przepis usprawni również ustalenia okoliczności związanych z prawidłowością wykorzystywania zwolnień od pracy, np. ZUS będzie mógł uzyskać informacje czy ubezpieczony, korzystając ze zwolnienia lekarskiego w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy - podsumowuje Krystyna Michałek.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pracownicy ZUS nie będą mogli pukać do sąsiadów i pytać, co robimy na L4. Mamy oświadczenie rzecznika ZUS - Gazeta Pomorska