Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy PLK przypominają o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Siedem akcji w ramach "Bezpiecznego Piątku" zostanie przeprowadzonych w czasie wakacji w Bydgoszczy. Działania będą prowadzone na przejazdach kolejowych w ciągu ul.  Inwalidów, Bronikowskiego, Toruńskiej, Przemysłowej i Flisackiej.
Siedem akcji w ramach "Bezpiecznego Piątku" zostanie przeprowadzonych w czasie wakacji w Bydgoszczy. Działania będą prowadzone na przejazdach kolejowych w ciągu ul. Inwalidów, Bronikowskiego, Toruńskiej, Przemysłowej i Flisackiej. Arkadiusz Wojtasiewicz
Pięćdziesiąt akcji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w tym siedem w Bydgoszczy, zaplanowano w ramach akcji "Bezpieczny piątek", organizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Działania są elementem kampanii "Bezpieczny przejazd - Szlaban na ryzyko".

W ramach „Bezpiecznych piątków” w każdy wakacyjny piątek pracownicy PLK i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei będą wręczać kierowcom, rowerzystom i pieszym materiały edukacyjne z zasadami bezpiecznego korzystania z przejazdów kolejowo-drogowych. Jednym z istotnych działań będzie informowanie o żółtych naklejkach, które w przypadku niespodziewanego zagrożenia mogą uratować życie.

Trzy ważne numery

- Dwa lata temu umieściliśmy żółte naklejki z dodatkowymi informacjami dla kierowców na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych. Rozwiązanie się sprawdziło i wielokrotnie pozwalało zapobiec tragedii na torach – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Na żółtych naklejkach znajdziemy trzy ważne numery: indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie oraz numer służb technicznych PLK, na który można dzwonić w razie awarii przejazdu.

„Bezpieczny piątek” jest elementem kampanii „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko", prowadzonej przez PKP PKL od 2005 r.

W Bydgoszczy zaplanowano siedem takich akcji. Pierwsza odbyła się w ostatni piątek czerwca - na przejeździe w ciągu ul. Toruńskiej. Pozostałe zaplanowano na przejazdach przy ul. Inwalidów, Bronikowskiego, Toruńskiej, Przemysłowej i Flisackiej. Na terenie całego województwa Polskie Linie Kolejowe zaplanowały łącznie 50 akcji, m.in. we Włocławku, Grudziądzu, Laskowicach Pomorskich, Toruniu i Inowrocławiu.

Najczęstsze przyczyny tragedii

Według statystyk za 99 proc. niebezpiecznych sytuacji na przejazdach odpowiadają kierowcy. Ignorowanie znaku „stop”, przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie półrogatek, blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu czy niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach to najczęstsze przyczyny tragedii.

- Należy pamiętać, że zbliżając się do przejazdu drogowo-kolejowego każdy kierowca zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności – podkreśla Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Warto zatrzymać się przed każdym przejazdem, niezależnie od oznakowania i urządzeń, w jakie przejazd jest wyposażony. Pamiętajmy, że przejeżdżający pociąg zawsze ma pierwszeństwo - zaznacza Przemysław Zieliński

Więcej informacji o kampanii na: www.bezpieczny-przejazd.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera