Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski oświadczył, że pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych otrzymają wyrównanie wynagrodzeń od lipca 2018 roku. Na ten cel z oszczędności zarezerwowano 8 mln złotych.
Leszek Walczak, przewodniczący Regionu NSZZ „Solidarność” stwierdził, że wraz z podpisaniem porozumienia zakończył się spór zbiorowy w „sanepidzie”. Zatem nie ma już zagrożenia zorganizowaniem czynnej akcji protestacyjnej.
- To modelowy przykład rozwiązywania sporów – podkreślił Leszek Walczak. - Ważny jest dialog, nie czynna akcja i kryterium uliczne.
Dlaczego protestowali?
Przypominamy, pracownicy kujawsko-pomorskiego sanepidu czyli się dyskryminowani.
- W 14 województwach w Polsce asystenci i starsi asystenci posiadający studia podyplomowe zostali zakwalifikowani, zgodnie z interpretacją ustawodawcy do grupy pracowników, wobec których zastosowano wyższy współczynnik – wyjaśniali swoją sytuację kilka miesięcy temu związkowy z „sanepidu” - co gwarantuje osiągnięcie w 2021 roku wynagrodzenia zasadniczego w wysokości co najmniej 4.095 złotych brutto.
Natomiast, zastosowany w województwie kujawsko-pomorskim współczynnik gwarantuje im wynagrodzenia rzędu 2.847 zł brutto. Jak z tego wynika, każdy asystent i starszy asystent zatrudniony w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej straci prawie 1,5 tys. zł.
Flesz - bezpieczne dziecko. To musisz wiedzieć!