
9. Poproś o radę znajomych
Jeżeli znasz kogoś, kto pracował za granicą, skonsultuj z nim swój pomysł na wyjazd. Znajomy może polecić ci agencję pracy, wskazać godnego zaufania pracodawcę lub przestrzec przed nieuczciwym ogłoszeniodawcą. Osoba, która była zatrudniona za granicą, stanowi bezcenne źródło wiedzy na temat warunków pracy i wymagań wobec pracowników.

8. Zobacz, czy agencja pracy należy do organizacji branżowych
Prestiż agencji zatrudnienia podnosi przynależność do stowarzyszeń, które zrzeszają tego typu podmioty, np. do Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ) lub Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy (OKAP). Listy certyfikowanych członków organizacji szukaj na ich oficjalnych stronie internetowej.

7. Zastanów się nad autentycznością ogłoszenia
W internecie nie brakuje ofert pracy za granicą. Pewne typy ogłoszeń powinny jednak wzbudzić twoją czujność. Propozycja wysokich zarobków połączona z brakiem informacji dotyczących stanowiska i wymagań wobec pracownika może świadczyć o próbie oszustwa. Obietnica wyjątkowo szybkich zarobków także powinna dać ci do myślenia. Jeżeli ogłoszeniodawca nie chce zobaczyć twojego CV lub unika odpowiedzi na pytania dotyczące zarobków i liczby godzin do przepracowania, to kolejny sygnał, żeby poszukać innej oferty.

6. Upewnij się, że będziesz mieć wystarczająco dużo pracy
Sprawdź, ile godzin pracy tygodniowo gwarantuje agencja zatrudnienia. Zdarzało się, że pracownik wyjeżdżał do innego kraju, a na miejscu okazywało się, że… nie ma dla niego zajęcia. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, dowiedz się, ile godzin pracy do przepracowania dziennie i tygodniowo przewiduje umowa.