Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca nie tylko na sezon

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Z Monika Pułą z Biura Karier Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego o tym, co czeka na studentów i absolwentów na rynku pracy rozmawia Sławomir Bobbe.

Z Monika Pułą z Biura Karier Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego o tym, co czeka na studentów i absolwentów na rynku pracy rozmawia Sławomir Bobbe.

<!** Image 2 alt="Image 151954" sub="Cieszy nas, że dostajemy oferty pracy w zawodach pedagogicznych, na przykład w przedszkolach - mówi Monika Puła Fot. Dariusz Bloch">Wakacje to czas sezonowych ofert. Dużo ich znaleźć można w biurze karier?

Oferty sezonowe to głównie praca opiekuna kolonijnego, na stanowisku hostessy, itp. Wiele propozycji pracy wykracza jednak daleko poza okres wakacyjno-urlopowy.

A niedawny hit – sezonowa praca za granicą?

Obserwujemy spadek ofert związanych z wyjazdami zagranicznymi. Aktywne są tylko firmy, które prowadzą swoje zagraniczne programy, typu Camp America. Przypuszczam, że studenci coraz rzadziej interesują się zagranicznymi wyjazdami do pracy. Wybierają pracę sezonową w kraju. Jednak pracodawcy pilnie poszukują pracowników np. do opieki nad osobami starszymi. Wpłynęła do nas propozycja jednej z firm, która rekrutuje do wyjazdów zagranicznych opiekunki osób starszych. Zapotrzebowanie w tym zawodzie jest ogromne, firma szuka u nas 99 osób.

<!** reklama>Kogo jeszcze szukają pracodawcy?

Najbardziej poszukiwane są osoby, które posiadają wysokie zdolności komunikacyjne, głównie w sprzedaży. Tu przewaga studentów czy absolwentów studiów humanistycznych jest największa - są wygadani, szybko nawiązują kontakty. To podstawowe umiejętności przy pozyskiwaniu klienta. Nie będą mieli też problemów ze znalezieniem zajęcia absolwenci czy studenci zajmujący się grafiką komputerową, tworzeniem stron www, pozycjonowaniem czy programowaniem. Na drugim biegunie są pedagodzy, których wielu trafia co roku na rynek pracy. Dlatego cieszy nas, że dostajemy również oferty pracy w ich zawodach, na przykład w przedszkolach. Takie propozycje cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem kandydatów. Codziennie nasza baza wzbogaca się o kilka nowych ogłoszeń.

Czy studenci i absolwenci, chcący założyć własne firmy również otrzymają jakieś wsparcie w Biurze Karier UKW?

Korzystający z oferty Biura Karier UKW znajdą u nas podstawowe informacje, dotyczące zakładania własnej działalności gospodarczej. W razie potrzeby kierujemy ich do akademickich inkubatorów Przedsiębiorczości. Ponadto każdy na miejscu może skonsultować się z pracownikiem biura w kwestii poprawnego formułowania aplikacji, przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej itp.

Co trzeba zrobić, by skorzystać z Waszych ofert pracy?

Aby zarejestrować się w Biurze Karier UKW i otrzymywać dzięki temu oferty pracy oraz praktyk na skrzynkę mailową, wystarczy wypełnić ankietę. Trzeba wysłać ją mailem pod adresem: [email protected]. Do bazy Biura Karier UKW trafiają nasi studenci i absolwenci, ale jest ona również otwarta dla studentów i absolwentów innych uczelni. Obecnie dysponujemy życiorysami ponad 1000 osób.


 

ROZMOWA Zawody z przyszłością.

- Do komfortu daleko, ale sytuacja absolwentów na rynku jest dziś lepsza niż rok temu - uważa Tomasz Zawiszewski, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy.

Ilu absolwentów pojawi się w tym roku w rejestrach urzędu pracy?

Trudno na razie powiedzieć, zwykle najwięcej rejestracji odbywa się w sierpniu i wrześniu. Wielu młodych chce mieć jeszcze ostatnie wakacje w życiu, pracy szukać będzie po nich.

A gdy już zaczną szukać, co znajdą w PUP?

Nie ma jakichś stanowisk pracy przeznaczonych specjalnie dla absolwentów, są takimi samymi uczestnikami rynku pracy, jak wszyscy inni bezrobotni. Właściwie od ręki można im zaproponować stanowiska mechanika samochodowego czy ślusarza. Zawody mechaniczne są nadal w cenie. Podobnie jak szeroko pojęta budowlanka, niezależnie od poziomu ukończonej szkoły - praca jest dla absolwentów szkół zawodowych, techników budowlanych i studentów tych kierunków. Najtrudniej, i tu się nic nie zmienia od lat, znaleźć zajęcie w pracy biurowej.

Wydaje się, że to niewiele, patrząc na liczbę młodych ludzi bez pracy...

Od około dwóch miesięcy sytuacja na rynku pracy poprawia się, bezrobocie spada, rośnie liczba ofert pracy. W tym roku sytuacja absolwentów jest lepsza. Wiemy to na pewno - nie zabraknie pieniędzy ani na staże, ani na studia podyplomowe, ani na założenie własnej działalności gospodarczej.

Czy młodzi chętnie podejmują ryzyko i zakładają własne firmy?

Owszem, najwięcej uczestników szkoleń, mających zakończyć się założeniem firmy, jest w wieku między 30 a 45 lat, ale młodzi ludzie też są licznie reprezentowani. Dla tych, którzy nie widzą się w roli szefa firmy, atrakcyjna będzie nasza propozycja pomocy w sfinansowaniu studiów podyplomowych. Dotyczy to jednak osób z wyższym wykształceniem o specjalnościach niedających większych szans na znalezienie pracy. Pozostali mogą liczyć na staże, które pozwolą im zebrać doświadczenia na rynku pracy.

Jaka jest szansa na znalezienie pracy sezonowej, na przykład w rolnictwie przy zbiorach?

W tym roku nie ma wiele ofert pracy sezonowej. Pytają o nią nie tylko bezrobotni, ale także uczniowie chcący dorobić w wakacje. Odsyłamy ich do Ochotniczego Hufca Pracy, który specjalizuje się w tego typu ofertach.

 


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!