Czym było chodzenie z kurkiem i gaikiem, a jak wyglądał śmigus-dyngus? Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle uczestniczyli w wielkanocnej lekcji w Muzeum Ziemi Krajeńskiej.
<!** Image 2 align=right alt="Image 115397" sub="Najmłodsi wysłuchali opowieści o dawnych zwyczajach wielkanocnych / Fot. Mateusz Boinski">Uczniowie drugiej klasy obejrzeli pokaz slajdów oraz wysłuchali opowieści o starych zwyczajach ludowych, które są znane do dziś. Dzieci dowiedziały się, na przykład, że Zając, który symbolizuje Wielkanoc, pochodzi od pogańskiej bogini wiosny - Eastry (lub Eostry), którą właśnie z nim utożsamiano.
- Podobała mi się lekcja, najciekawsze było to, że kiedyś, zamiast pierścionka zaręczynowego, chłopak mógł wręczyć wybrance jajo wielkanocne - powiedziała Gabriela Chróścińska z klasy IIb.
Oprócz zajęć o tematyce wielkanocnej, w Muzeum Ziemi Krajeńskiej odbywa się wiele innych spotkań.
<!** reklama>- W ofercie mamy wiele lekcji muzealnych: „Nakło - miasto trzech kultur”, „Przy stole” - zajęcia o dawnych sprzętach gospodarstwa domowego i wiele innych - powiedziała Anna Sergot, asystent muzealny.