Czytelnik prosił nas, abyśmy sprawdzili, dlaczego Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy nie przyjmuje jeszcze wniosków o dofinansowanie w ramach pomocy dla przedsiębiorców.
- Z początkiem marca weszła ustawa o tarczy antykryzysowej. Dziś (15 kwietnia) urząd nie ogłosił jeszcze naboru wniosków na program dotyczący dofinansowania dla przedsiębiorców. Czy Bydgoszczy nie zależy na ratowaniu firm i miejsc pracy? - pytał bydgoszczanin. - W innych miastach, na przykład w Nakle, nabór wniosków już trwa, a zgodnie z zapisami ustawy, środki są ograniczone i będą dostępne tylko do czasu ich wyczerpania, czyli ważne, żeby szybko je rozdysponować.
Tomasz Zawiszewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy, powiedział, że przyjmowanie wniosków rozpocznie się w piątek, 17 kwietnia. Jego zdaniem, termin ten jest lepszy dla przedsiębiorców. Dofinansowanie zależy bowiem od wysokości poniesionych strat policzonych przez dwa miesiące i porównanych do analogicznego okresu roku wcześniejszego, czyli 2019. Do analizy nie trzeba brać miesięcy kalendarzowych. Zgodnie z prawem, miesiącem określa się 30 kolejnych dni. Zatem gdyby zacząć liczyć na początku marca, okazałoby się, że niewielu przedsiębiorców ma straty – to był przecież początek pandemii.
- Wnioski będą przyjmowane od 17 kwietnia do 4 maja, co umożliwi przeprowadzenie wyliczeń za marzec i kwiecień – wyjaśnia Tomasz Zawiszewski.
Kolejny czytelnik zwrócił nam uwagę na wypłaty pożyczek.
- Obecnie nawet nie można dodzwonić się do urzędu! Składałem wniosek 3 kwietnia i nie ma żadnej reakcji – skarżył się bydgoszczanin.
Dowiedzieliśmy się, że bydgoski urząd pracy zaczął wypłaty już 7 kwietnia 2020 r. i od tej pory wypłacił 275 pożyczek. Wnioski doszły pocztą. Natomiast te, które złożone zostały przez portal praca.gov.pl, nie dotarły do Bydgoszczy.
- Portal się zapchał, tak dużo było wniosków o przyznanie mikropożyczki – tłumaczy Tomasz Zawiszewski. - Nie tylko u nas, taka sytuacja dotyczyła urzędów w całej Polsce.
Obecnie wnioski zaczynają spływać i są rozpatrywane. Bydgoski PUP przyjmie ich ok. 1200.
Warto dodać, że mikroprzedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski niekompletne lub błędnie wypełnione, są na bieżąco o tym informowani telefonicznie przez pracowników urzędu. Po uzupełnieniu braków i korekcie dokonywana jest wypłata pożyczki.
Osoby, które złożyły wnioski za pośrednictwem strony praca.gov.pl, proszone są o wstrzymanie się ze składaniem wniosków w wersji papierowej - dwu- lub trzykrotne złożenie tego samego wniosku spowolni wypłatę środków.
