Tradycyjne potrawy wielkanocne - oto lista
Jakie tradycyjne potrawy wielkanocne powinny znaleźć się na stole podczas świąt? Bez tych dań/potraw wiele osób nie może wyobrazić sobie wielkanocnego śniadania. Pamiętajmy, że potrawy uznawane za tradycyjne będą się różnić - w zależności od regionu Polski. Które z poniższych znajdą się na Twoim stole?
- chleb
- masło (zgodnie z tradycją w formie wielkanocnego baranka)
- jajka
- biała kiełbasa
- pasztet
- wędzonka (np. kiełbasa lub szynka)
- sałatka jarzynowa
- żurek/zupa chrzanowa
- galat
- gotowana lub pieczona szynka
- jajka faszerowane
- pieczony schab/schab w galarecie
- bigos
Wielkanoc to również słodkie wypieki. Na polskich stołach w tym czasie pojawią się m.in.: babka wielkanocna, sernik, makowiec, pascha, mazurek.
Wielkanoc - niedziela po pierwszej wiosennej pełni księżyca
Wielkanoc, to najważniejsze święto obchodzone przez chrześcijan. Osoby wierzące wspominają w tym czasie mękę Jezusa, jego śmierć i czczą zmartwychwstanie. Święta Zmartwychwstania Pańskiego poprzedza okres postu. Wielki Post trwa od środy popielcowej do Wielkiej Soboty.
Data świąt wielkanocnych została wyznaczona w 325 roku podczas soboru nicejskiego. Ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Wielkanoc jest świętem ruchomym, które może wypaść pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. W 2023 roku niedziela wielkanocna wypada 9 kwietnia.
Warto wiedzieć. W te dni Wielkanoc wypadnie w kolejnych latach:
- 2024 - 31 marca
- 2025 - 20 kwietnia
- 2026 - 5 kwietnia
To cię może zainteresować
Święconka to nieodłączny element świąt wielkanocnych. Pokarmy święcimy w Wielką Sobotę. Niektóre produkty koniecznie powinniśmy do niej włożyć, a inne możemy dodać według własnego uznania lub tradycji rodzinnych. W naszej galerii dowiesz się, co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym!
Koszyczek wielkanocny 2024 - to powinno się w nim znaleźć. C...
