https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Postawili dobry fundament

Maria Warda
Na uroczystość zaproszono wielu gości. Wśród nich byli, między innymi, Andrzej Wybrański, poseł na Sejm RP pierwszej kadencji, zasłużeni dla gminy Żnin i Honorowi Obywatele Gminy Żnin.

Na uroczystość zaproszono wielu gości. Wśród nich byli, między innymi, Andrzej Wybrański, poseł na Sejm RP pierwszej kadencji, zasłużeni dla gminy Żnin i Honorowi Obywatele Gminy Żnin.

<!** Image 2 align=right alt="Image 150826" sub="Samorządowcy różnych ugrupowań w dniu jubileuszu przypominali wielką rodzinę, której na sercu leży dobro małej ojczyzny. Nie zabrakło, oczywiście, okolicznościowego tortu. / Fot. Maria Warda">Dwadzieścia lat temu Sejm RP przyjął rewolucyjną ustawę o samorządach. Wśród posłów tworzących ten najważniejszy, obowiązujący do dziś akt prawny był poseł Andrzej Wybrański, były dyrektor LO w Żninie. Nie zabrakło go wśród jubileuszowych gości. - Widzę, ile państwo osiągacie w dziedzinie gospodarki i kultury, jednak mówiąc o sukcesach trzeba wspomnieć, że ta walka o zmianę ustroju rozpoczęła się 10 lat wcześniej. Tyle lat działaliśmy w podziemiu. Chciałbym podziękować wszystkim, dzięki którym nie sposób nie kochać tej ziemi, tak szczodrze obdarzonej talentami.

<!** reklama>Minutą ciszy uczczono zmarłych samorządowców kolejnych kadencji 1990-2010. Ich nazwiska odczytał Lucjan Adamus, przewodniczący Rady Miejskiej w Żninie. Na ich grobach złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze i modlono się podczas mszy świętej, którą w kościele św. Floriana odprawił ks. Stanisław Talaczyński, proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. W ten sposób dziękowano też za 20 lat, które dla gminy Żnin były czasem rozwoju gospodarczego i kulturalnego. Nikt nie miał wątpliwości, że ustawa o samorządach była dobrym fundamentem dla rozwoju małych ojczyzn, którą jest także gmina Żnin.

<!** Image 3 align=left alt="Image 150826" sub="Andrzej Wybrański dziękuje Leszkowi Jakubowskiemu (z lewej) za pracowite dwudziestolecie">Oficjalna uroczystość odbyła się w Żnińskim Domu Kultury. Rozpoczęto ją hejnałem Żnina. Lucjan Adamus, przewodniczący Rady Miejskiej, powitał gości. Leszek Jakubowski, burmistrz Żnina, zdał relację z 20-letniej działalności samorządu. Zrobił to w telegraficznym skrócie, gdyż jak przyznał „bał się zmęczyć gości”. Chciał jednak wyczerpać temat, więc wspomniał o sprawach najważniejszych, telefonach, inwestycjach, oświacie, gospodarce. Zapewnił, że zależy mu, aby w gminie Żnin rodziło się jak najwięcej dzieci, bo od tego zależy przyszłość gminy. - Najważniejsze jest to, że mieszkamy w regionie niezagrożonym klęskami żywiołowymi, dlatego żyje nam się w miarę bezpiecznie. Nam świeci słońce i pragnę, aby zaświeciło ono dzieciom, których rodziny ucierpiały w powodzi. Dlatego zdecydowaliśmy się na przyjęcie dzieci z terenów dotkniętych tą tragedią - podkreślił Leszek Jakubowski. Działalność żnińskiego samorządu wysoko ocenił Tadeusz Mazany, sędziwy, ale młody duchem działacz LKS. - Jedna pani powiedziała mi: „ale Pan pięknie wygląda”. Nie powiem wam, ile mam lat, ale to fakt, że kondycję zawdzięczam sportowi. Cieszy mnie, że w gminie Żnin powstało tyle orlików. Dziękuję burmistrzowi, że zawsze chce się ze mną spotkać i za tę serdeczność, z jaką mnie wysłuchuje.

Uroczystość uświetnił chór „Moniuszko” pod batutą Beaty Różańskiej oraz kwintet smyczkowy Spring Quintet. Całość prowadziła dziennikarka Urszula Guźlecka.

Po części oficjalnej wszyscy udali się do Chaty Piasta w Chomiąży Szlacheckiej, gdzie przy biesiadnych stołach wspominali pracowite, czasem śmieszne, czasem groteskowe, wydarzenia. Miłą pamiątką spotkania będą wieczne pióra z wygrawerowanym nazwiskiem każdego obdarowanego i napisem „20 lat Samorządu w Żninie”.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski