https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Port Lotniczy Bydgoszcz będzie miał jeszcze nowocześniejszy system sprowadzania samolotów

Wojciech Mąka
System ILS jest obecnie standardowym radiowym systemem nawigacyjnym wspomagającym lądowanie i prawie każde większe lotnisko posiada co najmniej jeden kierunek podejścia obsługiwany przez system ILS.
System ILS jest obecnie standardowym radiowym systemem nawigacyjnym wspomagającym lądowanie i prawie każde większe lotnisko posiada co najmniej jeden kierunek podejścia obsługiwany przez system ILS. Tomasz Czachorowski
Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej ogłosiła przetarg na budowę systemu radionawigacyjnego ILS II kategorii. To oznacza, że w Bydgoszczy w fatalnych warunkach atmosferycznych będzie mógł lądować każdy samolot, np. w czasie gęstej mgły.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

emisja bez ograniczeń wiekowych

Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej ogłosiła przetarg na zaprojektowanie, wybudowanie, wyposażenie, uruchomienie obiektu radionawigacyjnego ILS/DME na terenie Portu Lotniczego Bydgoszcz-Szwederowo wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną dla kierunku głównego podejścia do lądowania. Otwarcie ofert zaplanowano na 19 stycznia przyszłego roku.

- Cieszymy się że doszło do decyzji o tej inwestycji, zwłaszcza że to system II kategorii z możliwością rozbudowy do kategorii III - mówi Mateusz Dul, rzecznik prasowy portu Lotniczego Bydgoszcz.

System ILS jest obecnie standardowym radiowym systemem nawigacyjnym wspomagającym lądowanie i prawie każde większe lotnisko posiada co najmniej jeden kierunek podejścia obsługiwany przez system ILS. Oczywiście w PLB taki system działa już od lat, ale jest on kategorii I, co oznacza, że samoloty mogą lądować przy widzialności nie mniejszej niż 800 m lub zakresie widzialności na drodze lądowania nie mniejszym niż 550 m. Kategoria II zmienia te uwarunkowania - widzialności na drodze startowej musi być nie mniejsza niż 300 m.

Koszt urządzeń ILS to około 4-5 mln zł, bez infrastruktury.

Systemy radionawigacji ILS II kategorii znajdują się na lotniskach Warszawa-Modlin, Wrocław-Strachowice, Rzeszów-Jasionka, Lublin, Katowice-Pyrzowice i Poznań-Ławica.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pop
Pod Toruniem już złom z US i a parkuje

Części trzeba transportować 24/7 będą remontować od poniedziałku, z kasą nikt się nie liczy
Z
Zenon Liminowicz
Niestety nadal w Porcie muszą się uczyć. Dlaczego ? Ponieważ, aby uruchomić ILS w drugiej kategorii Port musi przygotować odpowiednią infrastrukturę, między innymi zaopatrzyć Drogę Startową w światła osi pasa. A tego brak. Obecnie pracujący, ILS mógł po małej modernizacji pracować w II kategorii już od kilku lat, ale Port w trakcie remontu drogi startowej zlekceważy uwagi dotyczące zakresu prac. No cóż nauka kosztuje.

Panie rzeczniku do książek, do książek to pomaga.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski