Papierosy mentolowe znikają z rynku
Unijne przepisy, które uchwalono w 2014 roku, a wchodzące wkrótce w życie, mają pomóc walczyć ze szkodliwym nałogiem. 20 maja w życie wchodzi unijna dyrektywa, która nakazuje wycofanie ze sprzedaży papierosów mentolowych oraz smakowych (z tzw. kapsułką - po jej zgnieceniu zmienia się "smak" papierosa).
Tyle kosztuje seks w Polsce. Zobacz raport firmy Sedlak&Sedlak
Według badań w Polsce pali ok. 9 mln ludzi, z czego aż połowa sięga po mentolowe wyroby tytoniowe.
Polacy przeciwni zakazowi sprzedaży papierosów
- Większość Polaków negatywnie ocenia ten zakaz. Po pierwsze, uważają, że jest to pewne ograniczenie wolności wyboru, a po drugie nie bardzo wierzą, że wpłynie to na zachowania związane z paleniem - mówiła w rozmowie z agencją Newseria Biznes prof. Dominika Maison, dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego - czytamy w serwisie onet.pl.
Nie każdy musi nosić maseczkę. Kto nie musi przestrzegać nak...
Zakaz sprzedaży papierosów smakowych nic nie zmieni?
Czy 20 maja 2020 r. Polacy (oraz inni mieszkańcy UE) faktycznie zaczną się zniechęcać do palenia? Niekoniecznie. Z badania przeprowadzonego dla Forum Konsumentów wynika, że większość palaczy w ogóle nie jest świadoma zbliżających się zmian, a 90 proc. deklaruje, że nie zamierza z tego powodu rzucać palenia - informuje Fakt.pl
Zakaz sprzedaży papierosów to dyskryminacja?
- Inne papierosy będą nadal w sprzedaży. więc dyrektywa unijna nie walczy z problemem palenia tytoniu tylko dyskryminuje pewną grupę palaczy - twierdzą zwolennicy papierosów smakowych.
Zakaz sprzedaży papierosów pogorszy tylko sprawę?
Unijna decyzja o wycofaniu papierosów mentolowych ze sprzedaży może nie tylko nie przyczynić się do poprawy zdrowia palaczy, a wręcz spowodować to, że zdrowie palaczy się pogorszy. W tej sprawie głos zabrał prezes Fundacji Forum Konsumentów, który zauważył, że po 20 maja może wzrosnąć sprzedaż "mentoli" w szarej strefie, a to wiąże się z ryzykiem, że na rynek trafiać będą papierosy wątpliwej jakości.
Co za oczy! Panie w maseczkach z hipnotyzującym spojrzeniem [galeria]
Mentole znikają z rynku. Prezes FFK ostrzega
- Konsumenci powinni pamiętać, że kupowanie w szarej strefie to przede wszystkim ryzyko dla własnego zdrowia - mówi Agnieszka Plencler. - Po drugie, jest to wspieranie nieuczciwej konkurencji: producentów, którzy wytwarzają coś w sposób nielegalny, a po trzecie przekłada się to również na mniejsze wpływy do budżetu państwa - mówi prezes Fundacji Forum Konsumentów.
Materiał prasowy opracowany na podstawie publikacji z portali fakt.pl, onet.pl, nowiny.pl
