Trwa Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Problemy spadkowe czy spory rodzinne wciąż stanowią znaczną część spraw. Sędziowie tłumaczą, że nie na tym to polega.
<!** Image 2 align=right alt="Image 77292" sub="Mieszkańcy powiatu świeckiego mogą do piątku korzystać z bezpłatnych porad prawnych w sądzie i prokuraturze Fot. Marek Wojciekiewicz">- Sama nazwa pokazuje, że chodzi tu o przypadki, w których doszło do przestępstwa lub zachodzi takie podejrzenie - mówi Elżbieta Kulczyk, prezes Sądu Rejonowego w Świeciu.
Ze zdrowym rozsądkiem
- Nijak się do tego mają skargi na wyroki sądowe, drobne sprawy z kodeksu cywilnego czy niezadowolenie z tego, że komornik eksmitował kogoś z jego nieruchomości. Nie przeczę, że dana osoba może się czuć w takich przypadkach pokrzywdzona. Ale to wyłącznie osobiste poczucie krzywdy, a nie problem, w którym ma zastosowanie kodeks karny - wyjaśnia prezes.
Zdaniem Elżbiety Kulczyk z roku na rok rośnie jednak świadomość mieszkańców o co w tej akcji tak naprawdę chodzi.
<!** reklama>- Mimo wszystko, w porównaniu z latami ubiegłymi, mamy coraz mniej przypadków, o których wspomniałam wcześniej - podkreśla.
Jeszcze jest czas
Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw zaczął się w ubiegły piątek i potrwa do 29 lutego. W świeckim sądzie pierwszego dnia nikt się nie zgłosił. Za to w poniedziałek z bezpłatnych porad sędziów i kuratorów skorzystało pięć osób. W świeckim sądzie postarali się, aby przebiegało to sprawnie i dyskretnie. Na tablicy ogłoszeń zamieszczona jest informacja, jaki sędzia i w którym pokoju dyżuruje danego dnia.
- Jeśli ktoś ma problem z trafieniem, wystarczy poprosić o pomoc strażnika przy wejściu - wyjaśnia Elżbieta Kulczyk.
O co pytamy?
Po porady do sądu zwracają się osoby poszkodowane w wypadkach samochodowych czy ofiary pobicia. Chcą się dowiedzieć, czy mogą skarżyć sprawcę o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Pytają też, jakie formalności trzeba załatwić przy korzystaniu z usług adwokata z urzędu. Zdarzają się także kobiety maltretowane przez mężów.
Dla chętnych
Zainteresowani uzyskaniem porad mogą także zgłosić się do Prokuratury Rejonowej w Świeciu.
- Przyjęliśmy do tej pory kilka osób. Pierwsza była już w piątek. Jeśli ktoś sobie życzy, możemy również udzielić informacji telefonicznie. Jednak z doświadczenia wiem, że kwestie prawne, które dla laików są bardzo skomplikowane, lepiej wyjaśniać w cztery oczy - mówi Janusz Borucki, zastępca prokuratora rejonowego.
Zakres spraw, z którymi mieszkańcy przychodzą do prokuratury, jest podobny jak w sądzie.
Warto wiedzieć
W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw można skorzystać z bezpłatnych porad w Sądzie Rejonowym w Świeciu (ul. Sądowa) w środę, czwartek i piątek w godz. 7.30-15.30, telefon 052 333 28 00 i w Prokuraturze Rejonowej w Świeciu (ul. 10 Lutego) codziennie w godz. 7.30-15.30, tel. 052 331 18 15.