Stanisław Antoni Śledzikowski urodził się 23 października 1901 roku w Blankenburgu w niemieckim księstwie Brunszwik, dokąd z Szubina wyemigrowali jego rodzice.
<!** Image 2 align=right alt="Image 115957" sub="Pomnik powstańczy na szubińskim cmentarzu, wykonany według projektu Stanisława Śledzikowskiego, odsłonięty 22 stycznia 1939 r. Fot. Archiwum Ziemi Szubińskiej
">W 1904 r. rodzina z pokaźną sumą pieniędzy wróciła do Szubina. Rodzice kupili dom na Placu Kościelnym, a na działce od dzisiejszej ulicy Kilińskiego uruchomili fabrykę mebli.
W 1908 roku Stanisław Śledzikowski rozpoczął naukę w szkole, którą ukończył w 1915 r. Rodzice duży nacisk kładli na wychowanie dzieci w duchu patriotycznym.
Z bratem do powstania
Gdy wybuchło powstanie, bracia Śledzikowscy - Stanisław i młodszy o dwa lata Julian - nie wahali się, po której stronie mają stanąć.
Podczas pierwszej próby wyzwolenia miasta (2 stycznia 1919 roku) Stanisław zaangażował się aktywnie po stronie tak zwanych „młodych” mieszkańców miasteczka, przeprowadzał rewizje w poszukiwaniu broni.
Po nieudanym ataku na miasto, 8 stycznia, rodzina Śledzikowskich zmuszona została przez Niemców do znoszenia ciał zabitych powstańców. Stanisław pełnił służbę wartowniczą w okolicach szpitala.
<!** reklama>Po wyzwoleniu Szubina, 11 stycznia 1919 r., bracia Śledzikowscy wstąpili do 3. Kompanii Szubińskiej, która weszła w skład 9. Pułku Strzelców Wielkopolskich.
<!** Image 3 align=right alt="Image 115957" sub="Stanisław Śledzikowski Fot. Archiwum Ziemi Szubińskiej
">Stanisław walczył na szubińsko-rynarzewskim odcinku frontu północnego. Po powstaniu pozostał w wojsku i służył w 8. baonie sanitarnym w Toruniu. Z wojska Stanisław wrócił 21 stycznia 1921 r. Po otrzymaniu tytułu mistrza stolarskiego objął stolarnię mechaniczną po ojcu.
Wykonywał, między innymi, wysokiej jakości meble ze szlachetnych odmian drewna. Komplety do pokoi stołowych czy sypialni, które wyszły spod jego ręki, były częstym prezentem dla nowożeńców.
17 września 1922 roku Stanisław wstąpił w szeregi Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Szubinie. W okresie międzywojennym odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi. Za udział w powstaniu odznaczony był także pamiątkowym Krzyżem Powstańca Broni.
Żołnierz Armii Krajowej
Stanisław Śledzikowski był autorem pomnika powstańczego, który uroczyście odsłonięty został w styczniu 1939 roku na szubińskim cmentarzu.
W okresie międzywojennym zaangażował się też w zbieranie wspomnień z powstania wielkopolskiego. W czasie wojny przebywał w Mielcu, gdzie działał w AK. Po wojnie wrócił do Szubina. 22 kwietnia 1947 r. ujawnił swoją AK-owską przeszłość przed tutejszym Urzędem Bezpieczeństwa. 22 grudnia 1948 r. znaleziono Stanisława Śledzikowskiego w pobliżu domu, w warsztacie stolarskim. Kiedy go znaleziono, jeszcze żył, ale był już nieprzytomny i wkrótce zmarł.