Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik dla wszystkich, "Kaskada" dla głodnych. Bydgoskie kalendarium "Expressu"

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 5 września. [Bydgoskie kalendarium]

5 września 1887 roku bydgoski magistrat podjął decyzję o powstaniu miejskiego lombardu, w którym mieszkańcy mogli zastawiać swoje przedmioty.

5 września 1921 roku komisarycznym prezydentem Bydgoszczy został Wincenty Łukowski. Dopiero po wyborze okazało się, że Łukowski, ubiegając się o prezydenturę, sfałszował dokumenty dotyczące daty urodzenia i własnego wykształcenia oraz zataił swój udział w aferze związanej z fałszowaniem pieniędzy, za co został ukarany pobytem w więzieniu. Po ujawnieniu tych informacji Łukowski ustąpił po czterech miesiącach sprawowania urzędu.

5 września 1938 roku miało miejsce otwarcie Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej, przeniesionej do Bydgoszczy z Torunia

5 września 1939 roku w godzinach przedpołudniowych od strony zachodniej wkroczyły do miasta okupacyjne wojska hitlerowskie.

5 września 1964 roku miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika pomordowanych kolejarzy przy ul. Dworcowej.

5 września 1969 roku odbyło się odsłonięcie pomnika Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej na Starym Rynku. Pomnik wykonany został według projektu Franciszka Masiaka i odlany w hucie w Gliwicach.

Tego samego dnia wieczorem otwarta została „Kaskada”, gastronomiczny kombinat powstały na rogu Starego Rynku i ulic Mostowej oraz Krętej według projektu architekta miejskiego Andrzeja Melocha. Na parterze pawilonu znajdował się bar samoobsługowy na 120 miejsc i bar kawowy kat. II (jednocześnie mogący pomieścić 120 klientów), a na piętrze restauracja I kat. ze 160 miejscami. „Kaskada” rozebrana została w 2012 roku.

Zobacz również:

3 stycznia 2008 roku, po 39 latach funkcjonowania, definitywnie zamknięty został budynek „Kaskady” na rogu Starego Rynku i ul. Mostowej. Budynek zakupił znany bydgoski cukiernik Adam Sowa, który po jego rozbiórce zabudował to miejsce w inny sposób, m.in. odtwarzając dawną ulicę Jatki.

Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]

5 września 1975 roku miało miejsce uruchomienie świetlnej tablicy elektronicznej na stadionie Zawiszy, zbudowanej w ciągu pięciu miesięcy przez węgierską firmę „Elektroimpex”. Znajdowało się w niej 19 tys. żarówek 5-watowych. Tablica została zastąpiona przez nową dopiero w 2016 roku.

5 września 1976 roku nastąpiło otwarcie nowego budynku przy ul. Toruńskiej nad Brdą zbudowanego dla Klubu Wędkarza. Znalazły tam swoje pomieszczenia także biura Zarządu Okręgu Międzyokręgowego Zespołu Gospodarki Rybacko-Wędkarskiej, Polskiego Związku Wędkarskiego oraz sklep „Polspiningu”.

5 września 1981 roku na wieść o postrzeleniu próbującego uciec więźnia, rozpoczął się bunt osadzonych w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy przy Wałach Jagiellońskich. Więźniowie, żądający lepszej aprowizacji, poprawy warunków bytowych i praworządności w postępowaniu prokuratur i sądów powołali komitet strajkowy, a następnie zabarykadowali się, a mieszkańcy miasta zaczęli gromadzić się przed aresztem. Strajk trwał trzy dni.

5 września 1988 roku w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy rozpoczął się kolejny festiwal muzyki dawnej, w którym udział wzięli m.in. znani polscy dyrygenci Jerzy Maksymiuk i Krzysztof Penderecki.

5 września 1993 roku zarządzeniem arcybiskupa gnieźnieńskiego Henryka Muszyńskiego, bydgoska fara podniesiona została „w uznaniu zasług i bogatej przeszłości” do rangi kolegiaty.

5 września 1994 roku nastąpiła inauguracja programu miejskiego bydgoskiego oddziału Telewizji Polskiej S.A. nadającego za pomocą anteny umieszczonej na dachu budynku zajmowanego obecnie prze Starostwo Bydgoskie. Zasięg programu obejmował promień 15 km.

5 września 1996 roku na ścianie budynku przy ul. Jagiellońskiej na rogu ul. Konarskiego pojawiła się duża tablica świetlna, która od tamtej pory do dziś wskazuje stan zanieczyszczenia powietrza w mieście na bazie pomiarów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Zobacz również:

Bydgoszcz na starych fotografiach (część 2). To samo miejsce...

"Kudłatych świat". Odcinek 3.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!