https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomagają naprawdę potrzebującym

Szymon Cieślak
Wczoraj otwarto Hospicjum Domowe Sue Ryder. Będzie ono pomagać najbardziej potrzebującym mieszkańcom powiatu żnińskiego.

Wczoraj otwarto Hospicjum Domowe Sue Ryder. Będzie ono pomagać najbardziej potrzebującym mieszkańcom powiatu żnińskiego.

<!** Image 2 align=right alt="Image 48431" sub="Andrzej Stachowiak (stoi), dyrektor Sue Ryder w Bydgoszczy opowiadał o powstaniu i działalności organizacji">Liczba osób, które dzięki pracownikom Sue Ryder otrzymują pomoc, wzrasta z roku na rok. Niestety, zachorowalność na nieuleczalne choroby także zwiększa się. Według danych z 23 marca bieżącego roku, opieką Sue Ryder otoczonych jest 21 osób.

- Pierwsi pacjenci pojawili się tutaj w 2002 roku. Było ich trzech. Problem polega na tym, że ciągle rośnie liczba ludzi potrzebujących pomocy. Kontrakt, jaki na terenie powiatu żnińskiego mamy z Narodowym Funduszem Zdrowia, jest niewielki. Pieniądze wystarczają dla 11 pacjentów. Tymczasem obecnie jest ich 21 - mówi Aleksandra Burchacka, zastępca dyrektora ds. Pielęgniarstwa Specjalistycznego.

Na otwarciu hospicjum były także rodziny pacjentów. - Niedawno zmarł mój mąż. Gdy chorował, mogłam dzwonić do Sue Ryder o każdej porze, nawet w nocy. Otrzymałam też wsparcie - twierdzi pani Urszula.

<!** reklama left>Swoimi doświadczeniami podzieliła się także Maria Zwolenkiewicz, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie. - Też miałam szczęście w nieszczęściu korzystać z pomocy Sue Ryder. Moja mama odeszła w cierpieniach, o jakich nawet nie miałam pojęcia. Dlatego wiem, że jedną stroną ich pracy jest pomoc odchodzącemu człowiekowi, druga to pomoc rodzinie w tych trudnych chwilach - przyznaje Maria Zwolenkiewicz.

Andrzej Stachowiak, dyrektor Sue Ryder w Bydgoszczy, opowiedział o istocie pomocy. - Nasza opieka jest dopełnieniem. Szczególnie czujemy potrzebę pomocy wtedy, kiedy medycyna niewiele może już zdziałać. NFZ finansuje pomoc chorym, a nie ich rodzinom. Tutaj korzystamy z pomocy instytucji - twierdzi Andrzej Stachowiak.

Podczas spotkania przekazano żnińskim pracownikom organizacji komputer. Została także przeprowadzona aukcja na rzecz chorych. Z kolei 12 maja w Bydgoszczy odbędzie się koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego, podczas którego zlicytowany zostanie obraz Małgorzaty Waszkiewicz, artystki malującej stopami. Dochód zostanie przeznaczony na działalność Sue Ryder w Żninie.

Samorządowcy wspomnieli o potrzebie utworzenia w Żninie oddziału paliatywnego. - W dawnym pawilonie ginekologicznym zamierzamy otworzyć na jednym piętrze oddział dla przewlekle chorych, na drugim oddział psychiatryczny. Koszt to około dwa miliony złotych - mówi Zbigniew Jaszczuk, starosta żniński. Maria Zwolenkiewicz dodała, że powstał pomysł na stworzenie hospicjum stacjonarnego w Żninie na 10 łóżek.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski