Optymalizacja podatkowa kojarzy się głównie ze zjawiskiem planowania podatkowego największych spółek giełdowych i korporacji. Jest to błędne założenie, ponieważ z działań mających za zadanie zminimalizowanie obciążeń podatkowych przewidzianych w przepisach prawa mogą korzystać także małe i średnie firmy.
Jak optymalizują się firmy z sektora MŚP?
Wiele osób niesłusznie kojarzy optymalizację podatkową z uchylaniem się od opodatkowania. Optymalizacja podatkowa w pełni legalny sposób pozwala przedsiębiorcy obniżyć wysokość należnych podatków. Może być wykorzystywana już przez najmniejsze firmy, których miesięczny przychód wynosi kilka tysięcy złotych.
Niezwykle popularną metodą optymalizacji podatkowej wśród firm z sektora MŚP jest tzw. strategia kosztowa. Polega ona na zawyżaniu kosztów uzyskania przychodów dla minimalizacji dochodu podlegającego opodatkowaniu. Wiele najmniejszych firm stara się wykazywać możliwie najmniejszy przychód, a czasem nawet stratę w celu uniknięcia zapłaty podatku dochodowego. Rosnąca biurokracja i brak przyjaznych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości to najczęściej podnoszone argumenty przez polskich przedsiębiorców decydujących się z kolei na międzynarodową optymalizacją podatkową.
Mimo szumnych deklaracji polskiego rządu warunki do prowadzenia biznesu w Polsce wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Polski przedsiębiorca z roku na rok poświęca coraz więcej czasu na czynności administracyjne związane z rozliczaniem podatków. Wg danych Banku Światowego czas ten wzrósł z 260 godzin do 336 godzin niezbędnych do rozliczeń podatkowych ze skarbówką. Jest to jeden z powodów dla których polskie firmy szukają coraz to nowych źródeł oszczędności. Procedura rejestracji firmy w Polsce została surowo oceniona w raporcie “Doing Business 2018” Banku Światowego. Polska zajmuje w tej kategorii dopiero 121 miejsce, wyprzedzają nas tak egzotyczne kraje jak Sierra Leone czy Rwanda. Nic dziwnego, że coraz większa liczba polskich przedsiębiorców decyduje się na rejestrację firmy za granicą.
Firma za granicą - gdzie Polacy rejestrują firmy?
Wielka Brytania od lat pozostaje najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez polskich przedsiębiorców rejestrujących firmę za granicą. Przyjazne warunki do prowadzenia biznesu i niska biurokracja znalazły odzwierciedlenie w raporcie “Doing Business 2018”, gdzie Wielka Brytania uplasowała się na wysokim 9 miejscu na świecie pod względem warunków do prowadzenia biznesu. Przedsiębiorca w Wielkiej Brytanii poświęca 3 razy mniej czasu na czynności administracyjne, niż jego polski odpowiednik. Rejestracja firmy w Wielkiej Brytanii to nie tylko oszczędność czasu, ale także wymierne korzyści fiskalne. Wysoka kwota wolna od podatku (ponad 61 tys. złotych od 2019 roku), przyjazny system ubezpieczeń społecznych (brak jakichkolwiek składek dla miesięcznych dochodów do wysokości około 3400 złotych) to tylko pierwsze przykłady korzyści wynikających z rejestracji firmy w Wielkiej Brytanii. Większość przedsiębiorców potwierdza, że prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii nie tylko się opłaca, ale jest po prostu łatwiejsze. A dla małych i średnich firm jest to bardzo ważny czynnik decydujący o tempie rozwoju biznesu.
Dużą popularnością wśród polskich przedsiębiorców cieszy się Irlandia. Wg raportu Admiral Tax plasuje się na drugim miejscu, zaraz po Wielkiej Brytanii. Irlandia od lat stawiana jest za wzór pod względem tworzenia przyjaznych warunków dla rozwoju biznesu. Pesymiści spekulują, że Irlandia może stać się największym beneficjentem w przypadku mało prawdopodobnego tzw. “twardego Brexitu”. Irlandia kusi właścicieli firm niskim podatkiem CIT (jedynie 12,5-proc.), wysoką kwotą wolną od podatku (około 70 tys. złotych) oraz szeregiem ulg podatkowych. Wystarczy wspomnieć, że firmy, których przychody nie przekroczą w ciągu pierwszych 3 lat od rejestracji poziomu 1 miliona euro nie zapłacą ani centa podatku!
Małe i średnie firmy coraz śmielej korzystają z dostępnych narzędzi optymalizacji podatkowej, a przytoczone przykłady pokazują, że firmy mogą liczyć na realne oszczędności. Nic dziwnego, że coraz więcej firm świadczących usługi B2B, polskich programistów, grafików, freelancerów oraz specjalistów od marketingu w zgodzie z polskim prawem rejestruje firmę za granicą w celu obniżenia wysokich obciążeń podatkowych. Zniesienie limitu składek ZUS może jedynie zwiększyć skalę tego procesu, ku niezadowoleniu administracji skarbowej.
Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax, polsko-brytyjskiej firmy doradztwa podatkowego
