Polska w finale United Cup! Hurkacz i Świątek odprawili Mannarino i Garcię

Jacek Kmiecik
EPA/PAP
Reprezentacja Polski awansowała do finału drużynowego turnieju United Cup w Australii po wyeliminowaniu ekipy Francji. Hubert Hurkacz pokonał Adriana Mannarino 6:3, 7:5 w grze pojedyńczej mężczyzn, a sukces przypieczętowała Iga Świątek zwyciężając Carolinę 4:6, 6:1, 6:1 w grze pojedyńczej kobiet. Spotkanie w grze podwójnej mieszanej nie miało już żadnego znaczenia dla rozstrzygnięcia triumfatora pierwszego półfinału w Sydney.

Na początek zajmujący 9. miejsce Hubert Hurkacz rozprawił się z plasującym się na 22. pozycji w rankingu ATP Adrianem Mannarino.

Hurkacz zbombardował Mannarino i zachował odporność

W pierwszej szybkiej partii „Hubi” bombardował rwala swoimi asami, a w drugiej przełamał niezdarny styl Francuza.

Polak wyprowadził forhend, przełamując Adriana w 11. gemie, a następnie w ciągu godziny i 41 minut szybko przeszedł do swoich atutowych serwisów i przypieczętował łatwe zwycięstwo.

Hurkacz zdobył 31 z 36 punktów, trafiając swój pierwszy serwis i zbombardował 15 asów obok Mannarino.

– Naprawdę trudno się z nim grało. Po prostu walczyłem o każdy punkt, ale udało mi się zachować pozytywne nastawienie i byłem dzisiaj naprawdę odporny

– powiedział w wywiadzie na korcie „Hubi”.

Świątek przegrała w United Cup 2024 pierwszego seta

Następnie na kort na Ken Rosewall Arena wyszła pierwsza rakieta świata i niezbyt wygodna dla niej rywalka 20. w rankingu WTA Caroline Garcia, których dotychczasowy bilans pojedynków wynosił 3:1 na korzyść Igi Świątek.

Pierwszy set potwierdził nieodpowiadający Idze styl Caroline. Świątek przegrała pierwszego w tegorocznej edycji United Cup seta. Po obronie trzech break pointów, Francuzka po mocnym rewanżu doprowadziła do jedynego przełamania przy wyniku 4:3. Polka obroniła seta asem przy stanie 3:5, ale nie udało jej się przełamać Garcii w kolejnym gemie.

Porażka 4:6 w partii otwarcia zadziałała na Polkę jak płachta na byka. Rozsierdzona Iga w kolejnych dwóch setach dosłownie zmiotła Garcię z kortu, nie pozostawiając złudzeń, kto jest liderką światowego rankingu.

Koncert Świątek w drugiej i trzeciej partii z Garcią

Drugiego seta od razu rozpoczęła przełamaniem, po czym szybko wypracowała sobie prowadzenie 5:0, by przegrać swoje podanie przy trzecim break poincie na 5:1. Po trwającym godzinę 48 minut meczu singla kobiet Biało-Czerwoni mogli cieszyć się z awansu do finału United Cup.

Imponujące przełamanie Świątek otworzyło decydującego seta, a potem obroniła dwa break pointy w trudnym gemie na 2:0 i całkowicie kontrolowała już przebieg partii od stanu 2:1 do ostatniej piłki.

– Cieszę się, że wróciłam i nie popełniłam tak wielu błędów, jak w pierwszym secie. Z pewnością „Caro” jak zwykle wywierała presję, więc jestem szczęśliwa, że awansowaliśmy do finału

– przyznałą Iga w wywiadzie na korcie.

Druga najdłuższa seria zwycięstw liderki rankingu WTA

Zwycięstwo nad Francuzką w trzech setach było piętnastym zwycięstwem Igi z rzędu i stanowi obecnie drugą najdłuższą passę w jej karierze, przewyższającą passę 14 zwycięstw pomiędzy Roland Garros a Wimbledonem w poprzednim sezonie.

Najdłuższą passą Świątek była jej niesamowita seria 37 zwycięstw pomiędzy Dohą a Wimbledonem w 2022 roku, co jest w rzeczywistości najdłuższą passą zwycięstw w WTA od 1997 roku.

W spotkaniu gry mieszanej polska para Katarzyna Kawa/Jan Zieliński pokonała francuski mikst Elixane Lechemia/Edouard Roger-Vasselin 6:3, 6:3, ustalając wynik półfinału na 3:0 dla Biało-Czerwonych.

Reprezentacja Polski czeka na przewciwnika w finale United Cup

Przeciwnikiem Polski w niedzielnym meczu o trofeum będzie zwycięzca drugiego półfinału, który rozstrzygnie się między gospodarzami – reprezentacją Australii a drużyną Niemiec.