
Stosunek do nauczania Kościoła katolickiego
Według danych CBOS nieco więcej osób (46%) deklaruje, że wierzy na swój własny sposób, niż że wierzy i stosuje się do wskazań Kościoła (45%). Zindywidualizowaną religijność najczęściej deklarują osoby w wieku 25 – 35 lat, uczestniczące w praktykach religijnych rzadko i nieregularnie, o poglądach lewicowych lub centrowych. Osoby deklarujące wiarę zgodną z nauczaniem Kościoła deklarują osoby regularnie praktykujące, najczęściej powyżej 65 roku życia, emeryci, renciści i rolnicy.

Ilu jest w Polsce niewierzących?
Według badań GUS, w Polsce jako niewierzące deklaruje się 3% osób. Nieco większy odsetek podaje CBOS – 4%. Są to najczęściej osoby w grupie wiekowej 18-24 lata, mieszkańcy większych miast, głównie uczniowie i studenci. Co ciekawe, według danych CBOS, 2% osób niewierzących deklaruje się jako praktykujące.

Jak uczestniczymy w praktykach religijnych?
Od 2010 roku nie zmienia się praktycznie liczba osób deklarujących uczestnictwo w praktykach religijnych, chociaż możemy zaobserwować spadek w stosunku do 2005 roku – z 58% do 49%. 38% ocenia się jako praktykujący nieregularnie. Można zaryzykować stwierdzenie, że co drugi dorosły Polak deklaruje się jako wierzący i praktykujący. Wierzących i niepraktykujących jest ok. 7%.

Jak Polacy oceniają Kościół Katolicki?
Mimo, że religijność Polaków pozostaje od lat stabilna, to widocznie zmieniło się postrzeganie sytuacji Kościoła katolickiego. Wyraźny jest wzrost negatywnych ocen – również w ostatnich miesiącach. Najprawdopodobniej wpłynęła na to głośna premiera filmu „Kler” oraz upublicznienie skandali pedofilskich z udziałem duchownych.
Obecnie najwięcej Polaków ocenia sytuację Kościoła w Polsce jako zdecydowanie dobrą (47%), natomiast w Europie i świecie – jako raczej złą (odpowiednio 43 i 40%). Jeszcze we wrześniu 20% Polaków oceniało sytuację Kościoła jako złą i bardzo złą odpowiednio 20 i 7% Polaków. W październiku (po kinowym sukcesie „Kleru” Smarzowskiego) ten odsetek wzrósł do 29% i 8%.