Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska jest historycznym sojusznikiem Węgier w Europie

Redakcja
Sayuri Diana Matsuzaki
Sayuri Diana Matsuzaki archiwum
Rozmowa z Sayuri Dianą Matsuzaki z węgierskiej telewizji TV Hir na temat spotkania premiera Mateusza Morawieckiego i Victora Orbana w Budapeszcie

Jaka jest opinia węgierskiego społeczeństwa na temat sporu Polski z Unią Europejską?

W powszechnej opinii na Węgrzech istnieje przekonanie, że Polska jest naszym historycznym sojusznikiem w Europie. Powiedzenie „Polak Węgier dwa bratanki” jest doskonale znane na Węgrzech. Osobiście znam wiele osób w moim kraju, które potrafią wypowiedzieć to przysłowie także po polsku. Dlatego wielu Węgrów popiera polski rząd w sporze z Komisją Europejską. Jednak należy pamiętać, że czynią tak głównie Węgrzy o prawicowych poglądach politycznych. Lewica zachowuje co najwyżej neutralne stanowisko w tym sporze. Generalnie Węgrzy bardzo lubią Polaków i obecne problemy polskiego rządu z Unią Europejską nie będą miały na to żadnego wpływu.

Jak zdeterminowany jest Victor Orban, żeby sankcje wobec Polski nie weszły w życie?

W obliczu ewentualnych sankcji, które mogą zostać nałożone na Polskę, wasz kraj może liczyć na węgierskie veto, co zresztą zadeklarował już wcześniej Orban w Brukseli. Myślę, że premier Orban już wiele razy pokazał, że nie obawia się Unii Europejskiej, dlatego i tym razem użyje veta bez żadnego wahania. Więzi dyplomatyczne pomiędzy Polską i Węgrami są bardzo bliskie. W świecie dyplomacji, fakt że premier Mateusz Morawiecki składa pierwszą wizytę zagraniczną na Węgrzech, to wyraz ogromnego szacunku pomiędzy naszymi krajami. Nie zapominajmy, że także premier Victor Orban po zwycięstwach w dwóch ostatnich wyborach, także jako pierwszy cel zagranicznej wizyty wybrał właśnie Polskę.

Czy premier Victor Orban oczekuje czegoś w zamian za użycie veta w sprawie sankcji?

Polska jest cztery razy większa niż Węgry, biorąc pod uwagę liczbę ludności, powierzchnię i co najważniejsze pod względem wielkości rynku wewnętrznego. Dlatego Węgry liczą na jeszcze głębszą współpracę ekonomiczną z Polską. Chodzi o większą wymianę handlową czy ściągnięcie polskich inwestycji na Węgry. Kolejną ważną kwestia jest współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej V4. Z jednej strony to jedna z najbardziej wpływowych grup wewnątrz Unii Europejskiej. Z drugiej, wielu ekspertów zwraca uwagę, że V4 jest podzielona na dwie mniejsze frakcje. W jednej znajdują się Polska i Węgry, w drugiej Czechy i Słowacja. W tym kontekście Budapeszt potrzebuje Warszawy jeszcze mocniej. Państwa V4 uznawane są często w Unii Europejskiej za tzw. „kraje buntownicze”. Dzieje się tak gdy w UE rozpatrywane są takie kwestie jak szczególnie przyjmowanie uchodźców. Jednocześnie państwa V4 mają wspólne stanowisko w sprawie brexitu. Oczywiście także Węgry zagrożone są sankcjami, jeśli chodzi o kwestię przestrzegania samorządności i właśnie wtedy Orban będzie potrzebował pomocy ze strony Polski.

Czy w relacjach Polski i Węgier nie przeszkadzają bliskie więzi premiera Orbana z Władimirem Putinem?

To prawda, że Victor Orban i Władimir Putin utrzymują bliskie relacje dyplomatyczne, co powoduje napięcia pomiędzy Węgrami i Unią Europejską oraz pomiędzy Węgrami i wszystkimi innymi państwami, które mają złe wspomnienia związane jeszcze ze Związkiem Radzieckim. Uważam jednak, że nie będzie to miało żadnego wpływu na obecne relacje polsko-węgierskie. To wewnętrzna sprawa polityki węgierskiego rządu

Czy art. 7 może zostać wprowadzony kiedyś także przeciw Węgrom?

Jeśli chodzi o art. 7, to był on już wiele razy rozpatrywany w Unii Europejskiej, jako ewentualna sankcja przeciw Węgrom. Jednak nasz rząd rozgrywał tę kwestię bardzo rozważnie. Starał się ją rozwiązać na drodze negocjacji i wyglądało to przynajmniej tak, jakby chciał osiągnąć w tej sprawie jakieś porozumienie. I właśnie w tym punkcie, według opinii ekspertów węgierska dyplomacja okazała się bardziej skuteczna od polskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polska jest historycznym sojusznikiem Węgier w Europie - Strefa Biznesu