Polska drugi raz w historii pokonała Niemcy. Szczęsny zamurował bramkę. Godne pożegnanie Błaszczykowskiego, gol Kiwiora

Jacek Czaplewski
Polska - Niemcy 1:0
Polska - Niemcy 1:0 Sylwester Wojtas
Polska po raz drugi wygrała z Niemcami! Tym razem nasza reprezentacja zwyciężyła towarzysko 1:0 po golu Jakuba Kiwiora. Ostatni występ z orzełkiem na piersi zaliczył Jakub Błaszczykowski, ale bohaterem był wspaniale interweniujący Wojciech Szczęsny. We wtorek gramy już o punkty w eliminacjach do Euro na wyjeździe z Mołdawią.

Polska - Niemcy 1:0. Bohaterem jak zawsze Szczęsny

Grę prowadzili Niemcy, ale to Polacy jako jedyni cieszyli się z gola. W 31 minucie do siatki trafił Jakub Kiwior. Debiutujący w tej roli obrońca Arsenalu strzelił głową po dośrodkowaniu Sebastiana Szymańskiego z rzutu rożnego.

Wcześniej nastąpił za to najbardziej rozczulający moment w meczu. W 16 minucie boisko opuścił Jakub Błaszczykowski. W pożegnalnym, 109. występie miał nawet szansę na gola, ale stracił rytm biegu i w efekcie także piłkę. Kibice za siedemnaście lat (!) reprezentowania Biało-Czerwonych podziękowali mu owacją na stojąco. Był też szpaler od drużyn oraz wdzięczność żony z dziećmi, którzy zaczekali na bohatera w tunelu.

Polska nie wygrałaby tego meczu bez Wojciecha Szczęsnego. Nasz bramkarz bronił tak jak w 2011 roku w pechowo zremisowanym spotkaniu w Gdańsku (2:2). Wychodziło mu wszystko, a w drugiej połowie sprzymierzeńcem okazała się nawet poprzeczka, gdy obił ją Joshua Kimmich.

od 16 lat

Niemcy pokonani, teraz Mołdawia

Selekcjoner Fernando Santos wystawił skład zbliżony do optymalnego. Zbliżony, ponieważ szansę dostali m.in. debiutujący u niego Tomasz Kędziora czy będący dotychczas zmiennikiem Damian Szymański. Portugalczyk zresztą zadbał o to, żeby liderzy nie przemęczyli się przed Mołdawią. W przerwie zszedł Robert Lewandowski, po godzinie także Piotr Zieliński.

Dobrze oprócz Szczęsnego wypadł choćby Jakub Kamiński. Skrzydłowy Wolfsburga był niezwykle pożyteczny w defensywie, a chwilę po zejściu Błaszczykowskiego oddał groźny strzał z ostrego kąta.

Gdyby nie interwencja VAR-u, sędzia z Izraela być może dałby Niemcom niesłuszną jedenastkę, kiedy otarcie piłki o plecy Jana Bednarka był skłonny zakwalifikować jako zagranie ręką.

Niemcy zagrali słabo, zresztą jak i z Ukrainą (3:3) w poniedziałek, gdy ratowali wynik w ostatnich minutach. To jednak nie nasz problem. Polska wygrała z nimi drugi raz w historii. Zwycięstwo może nie smakuje tak jak w 2014 roku, ale i tak mamy powodu do radości. We wtorek paradoksalnie ważniejszy mecz - z Mołdawią w Kiszyniowie, która urwała już punkty Czechom (0:0).

Piłkarz meczu: Wojciech Szczęsny
Atrakcyjność meczu: 6/10

REPREZENTACJA w GOL24

Szło już nam tak łatwo (żart), że w przerwie został zdjęty Robert Lewandowski! Polska po raz drugi w historii i zarazem pierwszy od 2014 roku pokonała Niemcy - tym razem towarzysko, po golu Jakuba Kiwiora, dzięki genialnej postawie Wojciecha Szczęsnego. Internauci tradycyjnie nie zawiedli. - No jak tam somsiedzie? - pytają gospodarza przyszłorocznego Euro, co to na Mundialu w Katarze nie wyszedł nawet z grupy. Zobaczcie najlepsze MEMY o niewątpliwym sukcesie Fernando Santosa.