W Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu odbyło się uroczyste wręczenie nominacji olimpijskich reprezentacji wioślarzy. Na spotkania przyjechali prezesi, działacze, trenerzy z klubów naszych olimpijczyków, rodziny, przedstawiciele władz samorządowych. Silną ekipą stawiła się Bydgoszcz, ale powód był oczywisty - blisko połowa reprezentacji Polski to zawodnicy i zawodniczki z klubów z grodu nad Brdą.
Miasto reprezentował prezydent Rafał Bruski, a kluby Zygfryd Żurawski (prezes), Anna Tataruch (wiceprezes ds. finansowych), Andrzej Gardzielewski (przewodniczący komisji rewizyjnej) - wszyscy LOTTO-Bydgostia oraz Dariusz Bednarek (CWZS Zawisza) i Łukasz Grocholski (prezes sekcji wioślarskiej Zawiszy.
- Jestem prezesem związku już 20 lat - mówił Ryszard Stadniuk, sternik PZTW. - Żegnam reprezentację na czwarte igrzyska. To najliczniejszy skład - osiem osad od momentu wprowadzenia kwalifikacji. Atutem tej kadry jest wysoki poziom. Poprzedni udany start mieliśmy w Pekinie w 2008 roku. Wysłaliśmy pięć osad. Cztery wystartowały w finale A, a dwie męskie - czwórka bez sternika wagi lekkiej i czwórka podwójna stanęły na podium. Zawodnikom życzymy zdrowia i szczęścia. Puchary Świata w Lucernie i Poznaniu pokazały jak wyrównana i silna jest konkurencja. W pół sekundy na mecie potrafi finiszować pięć osad.
- To osady kobiece są obecnie liderkami naszej reprezentacji - mówił Bogdan Gryczuk.
Dlatego wręczenie nominacji szef wyszkolenia rozpoczął od bydgoskiej dwójki podwójnej Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj (obie LOTTO-Bydgostia).
Klubowi działacze i prezydent wręczyli naszym sportowcom bukiety kwiatów i suveniry.
Najbardziej mieszane uczucia przeżywała Martyna Mikołajczak. Wioślarka LOTTO w dniu wręczenia nominacji dowiedziała się o kontuzji Joanny Dorociak (WTW Warszawa) u której stwierdzono zakrzepicę - wyeliminowała ją ze startu, a bydgoszczance dała przepustkę na Rio de Janeiro. Jej paretnerką w dwójce podwójnej wagi lekkiej będzie Weronika Deresz (WTW Warszawa).
- Trudno cieszyć się, kiedy moja koleżanka z grupy leży w szpitalu - mówiła. Martyna cały czas trenowała jako rezerwowa do dwójki pływając na zmianę z Weroniką Deresz.
Martyna w tym roku była 6. na Pucharze Świata w Varese z Weroniką na dwójce, 5. na skiffie wagi lekkiej na mistrzostwach Europy w Brandenburgu, 8. w dwójce na Pucharze Świata w Lucernie i 13. na skiffie wagi lekkiej na PŚ w Poznaniu.
- Awans do finału A na igrzyskach będzie już sukcesem - powiedziała wychowanka Anety Bełki, która wioślarstwo uprawia od 9 lat.
- Po rozmowie z zawodniczkami i zawodnikami widać optymizm - mówił Zygfryd Żurawski, prezes LOTTO. - Okres przygotowawczy przepracowany został optymalnie. Akumulatory są dobrze naładowane. Jestem spokojny o dobry występ naszych osad w Rio. Zawodnicy wiedzą o co walczą i nie trzeba ich dodatkowo motywować.
- Zawiszanie, którzy pływają w ósemce przyznali się, że są dobrze przygotowani do startu - mówił podpułkownik Dariusz Bednarek, wszyscy zawodnicy Zawiszy są żołnierzami zespołu sportowego. - Włoski trener zwraca uwagę na detale, indywidualne błędy każdego zawodnika. Rośnie forma i motywacja.
W piątek w siedzibie PKOl. w Warszawie wioślarze złożyli ślubowanie, a dziś o godz. 15.45 mieli zaplanowany lot do Rio de Janeiro. Do Brazylii poleciała cała reprezentacja. Jedynie trener ósemki zadecydował, że chce pozostać jeszcze z osadą w Wałczu, a do Rio odleci tydzień później (30 lipca).
Wioślarska reprezentacja Bydgoszczy
Kobiety(6)
Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj (LOTTO-Bydgostia) - konkurencja dwójka podwójna
Anna i Maria Wierzbowskie (LOTTO-Bydgostia) - dwójka bez sterniczki
Monika Ciaciuch (LOTTO-Bydgostia) - czwórka podwójna
Martyna Mikołajczak (LOTTO-Bydgostia) - dwójka podwójna wagi lekkiej
Mężczyźni(6)
Dariusz Radosz (LOTTO-Bydgostia) - dwójka podwójna wagi lekkiej
Mikołaj Burda (LOTTO-Bydgostia), Krystian Aranowski, Michał Szpakowski, Piotr Juszczak, sternik Daniel Trojanowski (wszyscy Zawisza) - ósemka