Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policyjne psy, zanim trafią do służby, uczestniczą w 5-miesięcznym kursie. Muszą przejść wiele testów

(mp)
Filip Kowalkowski
Potrafią wyszukać zapachy materiałów wybuchowych, narkotyków czy zwłok ludzkich. Dzięki ich umiejętnościom udaje się rozpracować przestępców.

W naszym województwie w policji służy 89 psów różnych kategorii: patrolowo-tropiących, patrolowych, tropiących, do wyszukiwania zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych oraz zwłok ludzkich na lądzie i na wodzie. Jest też 8 psów do badań osmologicznych (zapachowych). Te ostatnie potrafią ślad zabezpieczony na miejscu przestępstwa lub pobrany od podejrzanego wyszukać wśród innych zapachów. Pies po powąchaniu go, musi w jednym z 6 słoików wyszukać ten właściwy. Eksperyment się powtarza. Przy czym zmienia się kolejność ustawienia słoików. Jeśli pies go odszuka, siada.

- Najczęściej trafiają do nas owczarki niemieckie, owczarki belgijskie malinois, labradory i foksteriery - mówi asp. sztab. Dawid Ludkowski z Sekcji ds. Organizacji Służby Wydziału Prewencji KWP w Bydgoszczy i zarazem koordynator organizacji służby przewodników psów służbowych w województwie. - Centralny dobór psów do policji przeprowadzają instruktorzy z Zakładu Kynologii Policyjnej. Nabór odbywa się według ściśle określonych kryteriów. Pies musi mieć pasję do aportu. Na tej bazie jest szkolony. Sprawdzane są reakcje na strzał, hałas, samodzielność i czujność w zależności od kategorii, do jakiej pies ma trafić, obrona opiekuna czy ukrytego przedmiotu. Wiele psów na tym etapie odpada.

A kiedy psa należy wycofać ze służby? - Zwykle gdy ukończy 9. rok życia, chyba że czworonogi są w bardzo dobrej kondycji. Jednak nie zawsze powodem jest wiek, czasem choroby. Jesteśmy w dość komfortowej sytuacji, bo w Komendzie Wojewódzkiej Policji zatrudniony jest lekarz weterynarii Paweł Hasse, który systematycznie bada zwierzęta - mówi asp. sztab. Dawid Ludkowski.

A jak wygląda „emerytura” policyjnych psów? W wielu przypadkach trafiają one nieodpłatnie do przewodników, którzy jako ostatni się nimi opiekują.(mp)

Policyjne psy w statystyce

Dziewięćdziesiąt siedem psów (w tym osiem do badań osmologicznych) służy w kujawsko-pomorskiej policji.
- 81 to owczarki niemieckie.
- 13 to owczarki belgijskie malinois.
- 1 labrador i 2 foksteriery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!