
Andrzej Mleczko - spotkanie w Akademii Sztuk Przepięknych w sobotę 1 sierpnia w godz. 10.00 - 11.00
Andrzej Mleczko zadebiutował w prasie jako rysownik w 1971 roku. Od tego czasu zajmuje się przede wszystkim rysunkiem satyrycznym, ale także plakatem, scenografią, grafiką oraz rysunkiem reklamowym. Jest autorem ponad trzydziestu tysięcy rysunków i ilustracji opublikowanych w kilkudziesięciu pismach krajowych i zagranicznych. Dotychczas zbiory jego prac ukazały się w 60 książkach i albumach. Twórczość artysty była prezentowana na 125 wystawach indywidualnych w kraju i 30 za granicą.

Piotr Bukartyk - koncert w piątek 31 lipca w godz. 20.40 - 21.10
Podczas Najpiękniejszej Domówki Świata nie mogłoby zabraknąć wspólnego wykonania utworu „Z tylu chmur”, czyli piosenki, którą tradycyjnie żegnamy się z publicznością zgromadzoną na Najpiękniejszym Festiwalu Świata. Wyjeżdżający z kostrzyńskiego pola festiwalowicze zabierają ze sobą przesłanie tolerancji w różnorodności, przyjaźni i szacunku dla odmienności. Utwór Bukartyka wykonywany jest przez uczestników warsztatów na Akademii Sztuk Przepięknych, które muzyk prowadzi na festiwalu od 2010 roku. Zakończenie festiwalu to jeden z najbardziej wzruszających momentów trzydniowego spotkania w Kostrzynie nad Odrą.
Piotr Bukartyk to kompozytor, piosenkarz, gitarzysta, radiowiec i konferansjer. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w latach 80-tych ubiegłego wieku, biorąc udział w konkursach i turniejach piosenki autorskiej. Artysta ma na koncie 9 albumów studyjnych i jeden krążek nagrany live. Bukartyk nie tylko pisze i wykonuje swoje piosenki, ale też tworzy teksty dla innych artystów. Jego utwory wchodzą w repertuar artystów takich jak Varius Manx, Mieczysław Scześniak czy Andrzej Krzywy.

Przybył - koncert w czwartek 30 lipca w godz. 18.00 - 18.30
Za muzycznym projektem Przybył stoi utalentowany gitarzysta i wokalista, Sławomir Bartłomiej Przybył, do którego dołączyli instrumentaliści z Wielkopolski, by wspólnie stworzyć nietuzinkowy zespół, czerpiący z tradycji polskiej piosenki autorskiej.
Projekt muzyczny Przybył to nietuzinkowy zespół, skupiający się na graniu muzyki czerpiącej z tradycji polskiej piosenki autorskiej. Muzycznie kapela oscyluje na pograniczu brzmienia jazzu, bluesa i alternatywnego rock’n’rolla. Ich występom towarzyszy osobliwa, niemalże teatralna dramaturgia oraz żywa interakcja z publicznością. Dla zespołu Przybył koncertowa set lista staje się pretekstem do twórczej improwizacji scenicznej oraz do podjęcia dialogu z uczestnikami muzycznego wydarzenia. Publika doświadcza muzyki jako spektaklu, w którym może też wziąć aktywny udział.

Raz Dwa Trzy - koncert w czwartek 30 lipca w godz. 23.10 - 23.40
30 lat temu na korytarzu akademika w Zielonej Górze trójka młodych ludzi zagrała pierwsze wspólne dźwięki i tak zaczęła się historia zespołu Raz Dwa Trzy. Historia zespołu, który pozostał wierny sobie i swojej muzycznej drodze, konsekwentnie krocząc z boku głównego nurtu. Historia zespołu, który w tylko sobie znany sposób potrafił połączyć talent literacki Adama Nowaka z muzyczną finezją i fantazją, wytwarzając swój własny, charakterystyczny i rozpoznawalny muzyczno – literacki język. Zespołu, który w niedościgniony sposób zinterpretował piosenki Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego - z pełnym szacunkiem dla pierwowzorów. Zespołu, który przez te wszystkie lata zbudował ogromną więź ze słuchaczami, grając tysiące koncertów - od małych klubów po wielkie sale koncertowe.
Przed publicznością Najpiękniejszego Festiwalu Świata zespół prezentował się już czterokrotnie - w 1999, 2001, 2002 i 2005 roku - po raz ostatni na 11. Przystanku Woodstock, czyli drugim, który odbył się w Kostrzynie nad Odrą.