Tomasz Dębek
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski INA FASSBENDER/AFP/East News
Czesław Michniewicz nie musi obawiać się o formę napastników. Poza Robertem Lewandowskim bramki jak na zawołanie zdobywają Krzysztof Piątek i Arkadiusz Milik.

Do barażu z Rosją w ramach eliminacji mistrzostw świata pozostał nieco ponad miesiąc. Czesław Michniewicz podróżuje po całej Europie, by obejrzeć w akcji i porozmawiać z kandydatami do gry w reprezentacji. Tradycyjnie są pozycje, o które selekcjoner nie musi się obawiać. Na chwilę obecną to obsada bramki i ataku.

Jeśli chodzi o golkiperów, pewniakiem jest Wojciech Szczęsny, w razie potrzeby może zastąpić go choćby Bartłomiej Drągowski, który po 4,5 miesiąca przerwy spowodowanej kontuzją powrócił między słupki Fiorentiny w meczu Serie A i zachował czyste konto w meczu z faworyzowaną Atalantą.

Więcej niż trzy grosze dołożył do tej wygranej Krzysztof Piątek. To właśnie jego bramka dała Violi zwycięstwo. Po nieudanej połowie sezonu w barwach Herthy Berlin (tylko jeden gol) 26-letni napastnik we Florencji wyraźnie odżył. W szóstym spotkaniu zdobył już piątą bramkę i staje się jednym z liderów drużyny, która walczy o prawo gry w europejskich pucharach. Solidnie pracuje na to, by Fiorentina wykupiła go po zakończeniu sezonu. Jeśli z jakiegoś powodu władze klubu nie będą chciały tego zrobić, w Serie A z pewnością znajdą się na niego inni chętni.

W niedzielnym spotkaniu Olympique Marsylia z Clermont Foot do siatki nie udało się trafić Arkadiuszowi Milikowi. 27-letni napastnik również może jednak zaliczyć początek roku do niezwykle udanych. Zdobył cztery bramki w Ligue 1, dwie w Lidze Konferencji Europy i dwie kolejne w Pucharze Francji. Jest tak skuteczny, że nawet rzekomy konflikt z trenerem Jorge Sampaolim nie przeszkadza mu w regularnych występach.

Klasą samą w sobie jest też oczywiście Robert Lewandowski. W niedzielę dołożył do swojego dorobku dwie kolejne bramki. W 2022 r. ma ich na koncie dziewięć. W tym sezonie 39 (z czego 28 w rozgrywkach Bundesligi). W karierze 603. Kapitan reprezentacji Polski jest na najlepszej drodze do pobicia swojego kosmicznego rekordu z poprzedniego sezonu – 41 trafień. Wówczas po 23. kolejkach też miał na koncie 28 goli. Mimo kontuzji, która wykluczyła go z gry w czterech meczach, udało mu się zdobyć 13 bramek (w tym trzy hat tricki) w siedmiu pozostałych. Jeśli tym razem obędzie się bez problemów zdrowotnych, Lewego zdecydowanie stać na wyśrubowanie rekordu. Kto, jeśli nie on?

Pewne jest jedno, jeżeli nasi napastnicy utrzymają formę, selekcjoner przed meczem z Rosją będzie miał ogromny ból głowy. Lewandowskie jest oczywiście pewniakiem, ale czy Michniewicz zdecyduje się posadzić na ławce jednego lub dwóch napastników w wybuchowej formie? A może dostosuje taktykę i zmieści wszystkich w jedenastce? Przekonamy się już 24 marca.

Jan Bednarek (Southampton FC) 90 minut z Evertonem (2:0),
Bartosz Bereszyński (Sampdoria Genua) 90 minut, asysta i żółta kartka z Empoli (2:0),

Adam Buksa (New England Revolution) przerwa zimowa,
Robert Lewandowski (Bayern Monachium) 90 minut, dwa gole i żółta kartka z Greuther Fürth (4:1),
Arkadiusz Milik (Olympique Marsylia) 90 minut z Clermont Foot (0:2),
Krzysztof Piątek (Fiorentina) 90 minut i gol z Atalantą (1:0),

Karol Świderski (Charlotte FC) poza kadrą w sparingu z Interem Miami (0:2).