Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach. Pokolorowaliśmy stare fotografie miasta
Bydgoszcz to miasto z wyjątkową historią. Nazywane niegdyś "Małym Berlinem", zachwyca architekturą i pomnikami przyrody. Obecny wygląd miasta jest szeregiem wielu działań, które sprawiły, że ósme co do wielkości miasto w Polsce, jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu gród nad Brdą wyglądał zupełnie inaczej. Większość bydgoszczan wie, że na Starym Rynku znajdował się kiedyś kościół, który został wzniesiony w 1683 roku. Do 1806 roku był pod wezwaniem św. Krzyża. Potem jego patronem został św. Ignacy Loyola.

18 stycznia 1940 roku Niemcy zabrali się energicznie do rozbiórki kościoła i stojącego obok muzeum i przyległych domów. Decyzję o zburzeniu kościoła pojezuickiego podjął burmistrz Werner Kampe. Oficjalnie powodem rozebrania kościoła pw. św. Ignacego Loyoli i sąsiadujących z nim czterech kamienic były plany poszerzenia Starego Rynku. Chodziło o stworzenie miejsca, na którym mogłyby odbywać się wojskowe parady i manifestacje.
Zamek bydgoski, synagoga, Teatr Miejski - tych miejsc w Bydgoszczy już nie ma
Teatr Miejski w Bydgoszczy, zbudowany w 1896 roku według projektu Heinricha Seelin-ga, był niegdyś jednym z najważniejszych symboli miasta. Budynek stał przy Placu Teatralnym, a od północy sąsiadował z ulicą Focha. Przetrwał wojnę, jednak podczas walk o wyzwolenie Bydgoszczy, gmach Teatru został trafiony pociskami. Następnie spaliło się jego wnętrze. Budynek można było odbudować. Nie był na tyle zniszczony, by było to niemożliwe i bezcelowe. Jednak po kilku miesiącach, na początku 1946 roku, zaczęto rozbierać to, co jeszcze pozostało po pożarze.
Po niektórych miejscach pozostały nam tylko zdjęcia lub rysunki. Zobaczcie w naszej galerii, jak kiedyś wyglądała Bydgoszcz. Pokolorowaliśmy archiwalne zdjęcia miasta. Szczegóły w poniższej galerii:
