Seniorki z Gąsawy i okolic uczą dzieci z miejscowej świetlicy, między innymi, jak wypiekać bułki i przygotować masło. Młodzież rewanżuje się im ucząc obsługi Internetu.
<!** Image 3 align=right alt="Image 125782" sub="Seniorzy uczyli się od wnuków obsługi komputera i surfowania po Internecie. Fot. Archiwum GOK w Gąsawie">Projekt „Dialog międzypokoleniowy” rozpoczął się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gąsawie tydzień temu. Pieniądze na jego realizację przekazał Urząd Marszałkowski w ramach programu „Organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży”. Całość zakończy się i zostanie uroczyście podsumowana za około tydzień. Wtedy też odbędzie się festyn integracyjny pod nazwą „Pokolenie”.
W spotkaniach biorą udział zarówno panie z gąsawskiego Klubu Seniora, jak i młodzież uczęszczająca na wakacyjne zajęcia do tzw. „stodoły”. Przygotowano dla nich wiele atrakcji tak, aby każde pokolenie nauczyło się czegoś pożytecznego od siebie. Były więc zajęcia kulinarne, podczas których panie uczyły dziewczęta i chłopców, w jaki sposób można upiec bułki, a także zrobić domowe masło. Potem przyszedł czas na naukę obsługi nowinek technicznych. Jacek Mielcarzewicz, nauczyciel z gąsawskiej szkoły, uczył wszystkich jak wykonać zdjęcia aparatem cyfrowym. Młodzież wprowadzała seniorki w świat komputerów oraz Internetu.
<!** reklama>- Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu - mówi Joanna Łakomska z Gminnego Ośrodka Kultury w Gąsawie. - Jeśli uda nam się pozyskać środki, to w przyszłym roku też zorganizujemy podobne zajęcia. Program się sprawdził, uczestnicy są zadowoleni i to jest najważniejsze.
<!** Image 2 align=right alt="Image 125782" sub="Potem dzieci zdobywały wiedzę dotyczącą pieczenia bułek i robienia masła Fot. Archiwum GOK w Gąsawie">To nie koniec zajęć. Do 24 lipca uczestnicy projektu będą mieli okazję pojechać do Lichenia, gdzie zwiedzą sanktuarium, nad rzekę Gąsawkę, a także do Gniezna. Podczas tej ostatniej wyprawy obejrzą również film w kinie. Natomiast w budynku „stodoły” odbędą się dla nich zajęcia sportowe oraz plastyczne. W trakcie tych ostatnich zajęć uczestnicy będą tworzyli makramę (stara sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka) i ozdabiali różne przedmioty za pomocą metody decoupage.