https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pójdą, gdy zabrzmi im złoty róg

Renata Napierkowska
„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród” - słowami „Roty” odśpiewanej wspólnie przez młodzież i weteranów zakończył się program przygotowany przez uczniów liceum.

„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród” - słowami „Roty” odśpiewanej wspólnie przez młodzież i weteranów zakończył się program przygotowany przez uczniów liceum.

<!** Image 2 align=right alt="Image 9824" >Patriotyczne pieśni i wiersze, którym towarzyszyły wspomnienia, a niekiedy i łzy wzruszenia - taki przebieg miały uroczystości 87. rocznicy odzyskania niepodległości. Młodzież zaprosiła do szkoły uczestników walk o wolną i niepodległą ojczyznę z czasów II wojny światowej.

To już tradycja

- Tradycja organizowania spotkania pokoleń w dniu Święta Niepodległości w naszej szkole istnieje od wielu lat i jest jedyną uroczystością środowiskową organizowaną przez młodzież z tej okazji - przyznaje Marianna Krawczak, nauczycielka zajęć pozalekcyjnych i organizatorka uroczystości w III Liceum Ogólnokształcącym.

Uczniowie przygotowali ciekawy montaż słowno-muzyczny, który niejednemu weteranowi obecnemu na sali wycisnął łzy z oczu. Gdy ze sceny popłynęły słowa i dźwięki takich utworów jak „Pieśń Legionów” czy „Rozkwitały pąki białych róż” oraz wiersze Norwida, Mickiewicza i Staffa wielu osobom trudno było ukryć wzruszenie.

Wielkie wzruszenie

- Dla mnie to było wielkie przeżycie. Jestem wdzięczna, że mogłam dzisiaj tu przyjść i brać udział w tych uroczystościach - zwierzyła się „Expressowi” Anna Jankiewicz, która w czasie II wojny światowej walczyła w szeregach Armii Krajowej.

Takich podniosłych momentów było zresztą znacznie więcej tego popołudnia.

W spotkaniu w liceum uczestniczyli także Jacek Zieliniewicz, prezes Wojewódzkiego Zarządu Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiemi były więzień tego obozu oraz Wacław Szewieliński, prezes koła terenowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- Chciałbym podziękować za wspaniały montaż słowno-muzyczny, który dostarczył nam wszystkim tylu wzruszeń. Życzę wam, droga młodzieży, abyście już nigdy nie musieli umierać za Polskę, a swój obowiązek wobec ojczyzny mogli spełnić poprzez naukę i pracę - mówił Jacek Zieliniewicz.

W programie przygotowanym przez starszych kolegów zaprezentowały się także maluchy z Przedszkola nr 2. Przypominały wszystkim wierszyk, który od pokoleń powtarzają wszystkie polskie dzieci - „Kto ty jesteś - Polak mały”.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski