Latem 2019 odnotowaliśmy kolejne rekordy ciepła w Europie. W Polsce notowaliśmy temperatury w okolicach 38 stopni Celsjusza, na zachodzie Europy termometry pokazywały powyżej 40 stopni Celsjusza. Jaka aura czeka nas jesienią?
Długoterminowa prognoza pogody na jesień 2019
Długoterminowe prognozy pogody obarczone są sporym ryzykiem błędu - nie ma gwarancji, że się sprawdzą. Przewidywania meteorologów z AccuWeather w przeszłości jednak pokrywały się z rzeczywistością, warto wiec się im przyjrzeć
Pogoda na wrzesień i październik 2019
Według długoterminowej prognozy pogody, opublikowanej przez amerykański portal, we wrześniu i październiku w naszej części Europy dominować będą suche, pogodne dni z temperaturą w okolicach 20 stopni Celsjusza. Pogoda we wrześniu i październiku 2019 we Francji, Niemczech, Polsce, Czechach, czy Słowacji będzie sprzyjać aktywności na świeżym powietrzu. Niestety przedłużająca się susza nie jest dobrą informacją dla rolników.
Pogoda w listopadzie 2019. Popada śnieg?
Czego możemy spodziewać się w listopadzie? Meteorolodzy z AccuWeather donoszą, że aktywny wpływ na pogodę w Polsce, ale również w Niemczech może mieć powietrze znad Rosji. W drugiej części listopada możliwa jest ostra zmiana pogody. Oprócz chłodu spodziewać się można opadów śniegu i śniegu z deszczem.
Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]
Niebezpieczna pogoda na Wyspach Brytyjskich
Specjaliści z AccuWeather donoszą również, że już wczesną jesienią mieszkańcy Wysp Brytyjskich mogą spodziewać się wichur (będą one również dawać się we znaki we Francji, Danii, Belgii i Holandii). Sztormowa pogoda może być niebezpieczna również ze względu na intensywne opady deszczu prowadzące do powodzi. Meteorolodzy zauważają, że jeśli jesienne wichury zaczną pojawiać się wcześniej, to mogą wyrządzić one większe zniszczenia (na gałęziach będzie jeszcze sporo liści, wówczas drzewa bardziej podatne są na złamania w czasie silnego wiatru).
Wydaje się, że różnica niemal 1°C to niewiele, ale przekłada się na dużo innych, bardziej spektakularnych "rekordów"
Kolejne rekordy ciepła na świecie
Lipiec 2019 w skali globalnej okazał się najgorętszy w historii pomiarów realizowanych od 1880 roku (rekord wszech czasów zanotowano również w czerwcu). - Światowa średnia lipca 2019 wynosiła 16,72°C, jako odniesienie podano średnią lipca z całego XX wieku, która wynosi 15,77°C - donosi IMGW. - Wydaje się, że różnica niemal 1°C to niewiele, ale przekłada się na dużo innych, bardziej spektakularnych "rekordów" - rekordowo mała w całej historii pomiarów pokrywa arktycznego lodu, w rejonie Antarktydy lodu było najmniej od 41 lat (pamiętajmy, że lipiec dla półkuli południowej jest miesiącem zimowym). Licząc od 1880 roku 9 z 10 najgorętszych lipców wystąpiło w latach 2005-2019. Trudno sobie wyobrazić skalę rekordów gdy średnie globalne wzrosną o kolejny 1°C.
FLESZ: Nieudane wakacje? Masz prawo do reklamacji
