Zobacz wideo: Alarm dla klimatu
Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy w połowie września nad morzem będzie padać, czy też szykuje się upał - to nie mamy dobrych informacji. Żaden szanujący się synoptyk nie zagwarantuje ci tego z tak dużym wyprzedzeniem. W sieci co prawda pojawiają się prognozy pogody, które z zadziwiającą precyzją wróżą, co będzie się działo nawet za kilka miesięcy, ale nie o tym jest prognoza przygotowana przez IMGW.
"Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na wrzesień 2021 roku" opublikowana 11 sierpnia przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o trendach, jakich należy się spodziewać w nadchodzącym miesiącu.
Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego - IMGW
Pogoda na wrzesień 2021
Jak informuje IMGW, średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w normie. Na północnym zachodzie możliwa suma opadów poniżej normy.
Temperatura we wrześniu
Tak wygląda prognozowana przez IMGW średnia temperatura we wrześniu dla konkretnych miast (we wszystkich powyżej normy).
- Białystok: 12.1 do 13.3 stopnia Celsjusza
- Gdańsk: 14.3 do 15.1
- Koszalin: 13.4 do 14.3
- Kraków: 13.0 do 14.7
- Lublin: 12.8 do 14.5
- Olsztyn: 12.8 do 14.0
- Poznań: 13.6 do 14.8
- Suwałki: 12.0 do 13.1
- Szczecin: 13.6 do 14.7
- Toruń: 13.5 do 14.4
- Warszawa: 13.3 do 14.9
- Zakopane: 10.0 do 12.0
IMGW zwraca uwagę, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Zatem prognoza ze średnią temperaturą powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C (choć oczywiście nie można tego wykluczyć).
Więcej o prognozie pogody od IMGW na stronie instytutu.
POLECAMY:
Pola w Mąkowarsku skąpane w rzepaku. Zobacz zdjęcia z drona
Lipiec najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów
Choć prognoza cieplejszego niż zwykle września może ucieszyć urlopowiczów, to niestety wpisuje się w niepożądany trend zmian klimatu. Jak podli naukowcy z amerykańskiej Narodowej Agencji Badania Oceanu i Atmosfery, lipiec 2021 był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów temperatury na świecie.
Również w Polsce miesiąc ten wypadał powyżej normy wieloletniej. Jak informuje IMGW, średnia temperatura powietrza w lipcu 2021 r. w Polsce wynosiła 20,9°C i była o 2,1°C wyższa od średniej wieloletniej wartość temperatury dla tego miesiąca (klimatologiczny okres normalny 1991-2020). Był to drugi najgorętszy lipiec w Polsce w XXI wieku. Niestety obfitował też w ekstremalne zjawiska pogodowe.
