IMGW co jakiś czas publikuje długoterminowe prognozy pogody na kolejne miesiące. 11 marca podał nową prognozę, która obejmuje kwiecień, maj, czerwiec i lipiec 2024. Należy zaznaczyć, że długoterminowa prognoza pogody zawsze obarczona jest ryzykiem błędu. Nie znajdziemy w niej na przykład szczegółowych informacji na temat tego, jaka może być pogoda na majówkę. To prognoza średnich temperatur oraz opadu w danym miesiącu dla konkretnego rejonu Polski.
Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego - zastrzega IMGW
Długoterminowa prognoza pogody - kwiecień, maj 2024

Kwiecień 2024. W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej - informuje IMGW.

Maj 2024. W całym kraju zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na południu możliwa miesięczna suma opadów atmosferycznych poniżej normy wieloletniej - prognozuje instytut.
Prognoza pogody na czerwiec i lipiec

Czerwiec 2024. Jak informuje IMGW, w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Lipiec 2024. W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, na północy średnia temperatura możliwa w normie. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej - prognozuje IMGW.
Jak czytać długoterminowe prognozy IMGW?
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy” - informuje IMGW.
- Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.
- Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu
(Źródło: IMGW)
