Zapewne niebawem znajdziecie (lub już znaleźliście materiały), w których mowa o pogodzie na święta Bożego Narodzenia. Jeśli ufacie prognozom górali, albo jasnowidzów, to sprawa załatwiona - znacie już odpowiedź i wiecie czy święta będą białe, mroźne, itp. Co jednak na temat pogody na święta mówią meteorolodzy (kiedy można spodziewać się konkretów)?
Pogoda na święta. To nie takie proste
Tu jest mały kłopot. Na przełomie listopada i grudnia meteorolodzy na temat pogody na święta nie mówią nic lub bardzo ogólnie. Na tyle ogólnie, że z pewnością nie dadzą głowy, iż święta w Waszym mieście będą białe (chyba, że mieszkacie np. w
Jakucku)... Możemy jednak zajrzeć do długoterminowych prognoz na grudzień, by sprawdzić jakiej aury w tym miesiącu można się spodziewać.

Długoterminowa prognoza IMGW na grudzień 2019
Taką analizę przygotował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Co z niej możemy wyczytać?
"Norma dla średniej temperatury powietrza w Polsce w grudniu to przedział od -2°C do 2°C. Z prognoz IMGW-PIB wynika, że na przeważającym obszarze kraju temperatura w grudniu 2019 roku będzie powyżej normy" - czytamy w opracowaniu. "Na Suwalszczyźnie, w pasie centralnym od Wielkopolski po Mazowsze oraz na Podkarpaciu prawdopodobieństwo cieplejszego niż zwykle grudnia jest bardzo wysokie i wynosi ponad 80 proc. Średnia temperatura dobowa w normie lub nieco poniżej normy prognozowana jest dla okolic Szczecina, południowej Lubelszczyzny oraz miejscami dla Dolnego i Górnego Śląska oraz Warmii" - piszą autorzy opracowania.
Co do opadów, to specjaliści z IMGW przewidują, że w grudniu zarówno ich miesięczna suma jak i liczba dni opadowych, na przeważającym obszarze powinna być w normie lub powyżej normy. "To oznacza miejscami ponad 20 dni z opadem, głównie na północy i wschodzie kraju".
No to co z tym Bożym Narodzeniem?
Temperatura powyżej średniej, sporo opadów... To nie brzmi jak białe święta w Polsce, ale... Tu należy ponownie zacytować specjalistów: "Prognoza jest orientacyjna i dotyczy średniego przebiegu dla całego rejonu i danego okresu prognostycznego". Nie można na przykład wykluczyć wystąpienia lokalnych lub krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Ponieważ - i tu dochodzimy do sedna - "nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem".
Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem
Ostatnie zdanie najlepiej oddaje specyfikę prognoz długoterminowych. Jeśli będziemy chcieli poznać odpowiedź na to, czy w naszym regonie spadnie śnieg, jaka będzie temperatura, czy będzie wiał silny wiatr, czy też przyjdzie wyż i przyniesie mroźne dni, musimy uzbroić się w cierpliwość.
Polecamy:
Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]
Modele pogodowe - sprawdź bliżej świat
Dopiero mniej więcej w połowie grudnia polecamy śledzić najpopularniejsze modele pogodowe. Im dalej do świat będą one mniej pewne i będą mogły się zmieniać. Im bliżej - z większym prawdopodobieństwem będzie można ocenić pogodę na święta. Krótko/średnioterminowe modele możecie obserwować np. na portalach ventusky.com albo windy.com. Na tym drugim wizualizacje wybiegają na około 9 dni do przodu.
Poniżej wizualizacja opadów wg modelu ECMWF na portalu windy.com (odśwież stronę, jeśli mapa się nie ładuje, przejdź bezpośrednio do serwisu, lub spróbuj na urządzeniu mobilnym)
