Amerykański serwis pogodowy AccuWeather opublikował długoterminową prognozę pogody na jesień 2020 dla Europy. Na wstępie zaznaczmy, że do prognoz wybiegających tak daleko w przyszłość trzeba podchodzić z pewną rezerwą... Wielu z Was jednak (co widać po liczbie odsłon), szuka informacji na temat "pogody na jesień", "pogody na zimę", itd. Sprawdźmy zatem, co dla Europy i Polski prognozują Amerykanie.
Pogoda na jesień 2020
Meteorolodzy z AccuWeather prognozują, że zwiększona liczba tropikalnych burz/huraganów, której spodziewać się można jesienią na Atlantyku, może wpływać również na pogodę w Europie. Istnieje podwyższone ryzyko, że część układów przewędruje przez Atlantyk i uderzy w Europę Zachodnią jako tropikalna burza. W Irlandii i Wielkiej Brytanii można będzie jesienią obserwować zarówno ponadprzeciętne temperatury, jak i ponadprzeciętne opady.
Według meteorologa AccuWeather, Tylera Roysa, burze tropikalne mogą wpływać na Europę w różny sposób, od lekkich wiatrów po silne porywy, niewielki deszcz po rozległe powodzie.
Długoterminowa prognoza na jesień 2020
Jak zauważa portal, taka sytuacja - paradoksalnie - może być korzystna dla Hiszpanii, Portugalii i Francji, które mogą skorzystać na tych burzach (brak letnich opadów spowodował suszę w niektórych regionach).
W pierwszej połowie sezonu jesiennego prognozowane jest też większe zagrożenie wichurami w północno-zachodniej i zachodniej części kontynentu (z kolei w drugiej połowie meteorologicznej jesieni wichur częściej spodziewać się można w południowej części kontynentu).
POLECAMY
Polska "aleja tornad". Tornada w Polsce, gdzie występują naj...
Pogoda na jesień 2020 dla Polski
Co z temperaturami? Przejście z lata na jesień nie będzie zauważalne dla wielu Europejczyków, ponieważ wysokie temperatury utrzymają się we wrześniu w zachodniej i środkowej części kontynentu. Ciepły początek jesieni prognozowany jest również dla Polski.
Za to w drugiej części jesiennego sezonu spodziewać się możemy temperatur niższych niż przeciętne w tym okresie. Chłód ma do nas przyjść z północnego wschodu, niższe temperatury prognozowane są też. m.in. w krajach bałtyckich i w Niemczech. Jak zauważa AccuWeather szanse na pojawienie się śniegu wzrosną w takich krajach jak Polska, Białoruś i kraje bałtyckie oraz na północy Ukrainy (choć serwis podkreśla, że nie będą to opady ponadprzeciętne).
Wcześniej na narty?
Prognozowane są ponadprzeciętne opady śniegu w wyższych partiach Alp i ośrodkach narciarskich. W niektórych ośrodkach, zwłaszcza w środkowych Alpach, może to oznaczać wcześniejszy początek sezonu narciarskiego.
Warto wiedzieć. Meteorologiczne pory roku na półkuli północnej:
- Wiosna: 1 marca do 31 maja
- Lato: 1 czerwca do 31 sierpnia
- Jesień: 1 września do 30 listopada
- Zima: 1 grudnia do 28 lutego
Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 2 odcinek 27
