Galeria Miejska bwa zaprasza 14 października o godz. 18.00 na otwarcie II Wystawy Sztuki POLYGONUM, połączonej z ogłoszeniem wyników konkursu na najlepsze prace.
<!** Image 2 align=none alt="Image 158405" >Gdy w 2007 r. galeria po raz pierwszy organizowała wystawę POLYGONUM, stawiano na jej regionalność oraz ideę zobrazowania kondycji sztuk wizualnych, tworzonych przez kujawsko-pomorskich artystów i pokazania wyznaczanych tendencji oraz niesionych wartości artystycznych. Założono cykliczną (co trzy lata) prezentację dorobku i jej konkursowy charakter. Przypomnijmy, że triumfatorkami I edycji, do której akces zgłosiło 43 twórców, były: Katarzyna Adaszewska, Katarzyna Łyszkowska i Beata Kaźmierczak.
<!** reklama>Tymczasem POLYGONUM zatacza coraz szersze kręgi. - Przejawia się to zarówno w liczbie zgłaszających się artystów, których tym razem było 53, jak i w większej rozpiętości interdyscyplinarnej nadesłanych prac - mówi kuratorka wystawy, Danuta Pałys i dodaje, że jurorzy bardzo podkreślali wyrównany poziom tegorocznej prezentacji, która obejmuje dzieła powstałe w latach 2005-2009. Za ostatecznym kształtem wystawy, do której zakwalifikowano prace 27 artystów, stoi jury w składzie: Marcin Lachowski - historyk sztuki z KUL, Jerzy Brukwicki - kierownik stołecznej Galerii Krytyków „Pokaz” oraz Andrzej Maciej Łubowski - artysta malarz i pedagog z Poznania. Dzięki ich wyborowi na POLYGONUM zobaczymy nie tylko - najliczniej wprawdzie reprezentowane - malarstwo, rzeźbę, fotografię i rysunek, ale też instalacje przestrzenne oraz instalacje wideo, obiekty artystyczne i grafikę. - Interdyscyplinarność sięga głębiej, bo nierzadko jeden twórca w poszukiwaniu środków wyrazu swojej idei łączy rozmaite dziedziny sztuki plastycznej - zauważa Danuta Pałys, przywołując przykład pracy Joanny Wróblewskiej „Autonomia przedmiotów”, będącej połączeniem fotografii z poduszkami (na zdjęciu). Opowiada też o interesującej instalacji rzeźbiarskiej, zbudowanej ze szkła i wody („Laboratorium snów”) oraz o „Przenikaniu”, czyli instalacji zapachowej, prezentowanej tylko w czasie wernisażu, w której artystka eksperymentuje z naszą percepcją, wprowadzając do pomieszczeń zapachy dla nich nieswoiste. To ciekawe, co dzieje się, gdy nasze zmysły zostaną wprowadzone w błąd?
Profesjonalizm powinien ustrzec jury przed pobłądzeniem podczas wyłuskiwania z grona 27 twórców laureatów trzech głównych nagród, którymi są wystawy indywidualne i katalogi. - To jednak niełatwe zadanie wybierać spośród tak odmiennych dziedzin sztuk wizualnych, reprezentowanych przy tym i przez twórców z dorobkiem, i tych jeszcze nieznanych - przyznaje kuratorka wystawy i przypomina, że zwycięzców poznamy dopiero 14.10. na uroczystym otwarciu II edycji POLYGONUM.