Jak zawsze o tej porze roku, podczas obrad rady miejskiej, podwyższeniu uległy stawki za wodę i ścieki.<!** Image 2 align=none alt="Image 215403" sub="Fot. Iwona Matusiak">
Proponowane taryfy, w stosunku do cen ostatnio stosowanych wyglądają następująco: za wodę 2,77 za metr sześcienny (było 2,63) więc nastąpi wzrost o 14 groszy, natomiast za ścieki dotychczas mieszkańcy płacili 4,38 złotych za metr sześcienny, a od pierwszego sierpnia będzie to 4,73, czyli więcej o 35 groszy.
- Skąd te podwyżki i dlaczego akurat takie? Co roku są w granicach inflacji, a w tym roku jest ona jednak trochę wyższa - mówił radny Adam Tchórzewski.
- Ceny zostały skalkulowane ze względu na zmiany warunków ekonomicznych, wydatki inwestycyjne. Podwyżka w poprzednim roku miała mniejszą skalę, o 5 punktów procentowych za wodę, w tym roku 5,32, natomiast za ścieki jest to 7,29 punktów procentowych - odpowiadał Marek Pasieka, przedstawiciel KPWiK w Szubinie.
Na terenie gminy Nakło z usług wodociągowych korzysta 2442 odbiorców, w tym 206 z również z usług kanalizacyjnych. Lokalny rynek odbiorców charakteryzuje się nieznacznym przyrostem ich liczby. Mimo to jednak zmniejszy się ilość dostarczanej wody i odebranych ścieków z powodu wdrożenia programu ograniczenia poboru wody w Zakładzie Karnym w Potulicach.
- Wprowadzenie nowych taryf od 1 sierpnia br. pozwoli na osiągnięcie niezbędnych przychodów na pokrycie kosztów działalności w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie gminy Nakło bez straty - czytamy w uzasadnieniu Komunalnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Szubinie.
KPWiK w Szubinie zaopatruje w wodę tereny wiejskie gminy Nakło z paroma wyjątkami. Ścieki z osiedla w Lubaszczu są odprowadzane do oczyszczalni w Nakle, gdzie cena od 1 stycznia wzrosła o 12 groszy i obecnie wynosi 4,9 złotych za metr sześcienny. Woda do Lubaszcza, Małocina i Chrząstowa dostarczana jest z gminy Sadki, gdzie z kolei, cena od 1 lipca wzrośnie o 6 groszy i będzie wynosiła 2,87 złotych za metr sześcienny.<!** reklama>
Jakość wody produkowanej przez przedsiębiorstwo KPWiK w Szubinie jest zgodna z obowiązującymi normami. Woda ujmowana jest z ujęć głębinowych i podlega uzdatnianiu bez chemicznego wspomagania.
