Podejmij wyzwanie „Czysta Bydgoszcz” nad Starym Kanałem Bydgoskim. Sprzątanie w sobotę, 20 czerwca

Justyna Tota
Justyna Tota
Pod koniec maja posprzątano lasy Czyżkówka, 20 czerwca czas na Kanał Bydgoski - zbiórka o godz. 11 przy kortach TKKF „Świt” (ul. Nakielska 70) RO Czyżkówko
Jedni śmiecą, drudzy sprzątają. Na szczęście, ekologicznych społeczników przybywa. Wyzwanie „Czysta Bydgoszcz” podejmowane jest zwykle osiedlami, ale w sprzątaniu granic nie ma! W sobotę (20.06.) o godz. 11 każdy może dołączyć do akcji zbierania odpadów nad Starym Kanałem Bydgoskim i w parku. Za bezinteresowny wysiłek będzie podziękowanie.

Po przerwie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną, powróciła akcja ekologiczna „Czysta Bydgoszcz - Podejmij Wyzwanie”. Ratusz zachęca mieszkańców, by wzorem poprzednich edycji, wspólnie dbać o czystość osiedli, ulic i skwerów.

- Jeszcze przed odmrożeniem akcji mieliśmy sygnały od mieszkańców o prowadzonych inicjatywach - przyznaje Marta Stachowiak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Od końca maja br. zgłosiły się do nas osoby reprezentujące organizatorów sprzątania na osiedlach Czyżkówko (30 maja lasy na Czyżkówku posprzątało ponad 100 osób nie tylko z Bydgoszczy! - przyp. red.) oraz Wilczak-Jary. W tym drugim przypadku okolice Kanału Bydgoskiego sprzątane będą w sobotę, 20 czerwca (planowany jest udział 50-100 osób) - dodaje rzecznik ratusza.

Warto dodać, że sobotnia akcja porządkowania Starego Kanału Bydgoskiego (IV-VI śluza) oraz parku to - podobnie jak było to z majową akcją na Czyżkówku - wspólna inicjatywa, tym razem: RO Okole, RO Wilczak-Jary, Fundacji Zielone Jutro, Stowarzyszenia Górzyskowo, Ekopatrolu Białe Błota.

- Zachęcamy wszystkich bydgoszczan, którym leży na sercu piękno Kanału Bydgoskiego, by dołączyli dziś do nas! Chcemy, by to miejsce lśniło czystością, zwłaszcza że jest ono utożsamiane z Bydgoszczą. Często podróżuję i kiedy ludzie pytają mnie, skąd jestem, zwykle słyszę: „Jak Bydgoszcz, to Kanał Bydgoski!” - mówi nam Jan Dopierała, przewodniczący Rady Osiedla Okole.

Zbiórka chętnych w sobotę (20 czerwca) o godzinie 11 przy kortach TKKF „Świt” (ul. Nakielska 70). Jeśli ktoś się trochę spóźni, nie szkodzi, można dołączyć w ciągu dnia. Na miejscu będą dostępne worki na odpady i rękawice ochronne, które zapewni miejska spółka ProNatura jako partner akcji.

- Na zakończenie wszystkim uczestnikom społecznego sprzątania Starego Kanału Bydgoskiego i parku podziękujemy, zapraszając na poczęstunek przy grillu. Będą także upominki przekazane przez Urząd Miasta Bydgoszczy - zapowiada Jan Dopierała, prosząc jednocześnie, by pamiętać o zachowaniu zalecanego dystansu społecznego.

Nasz rozmówca przyznaje, że akcje sprzątania na Okolu są organizowane już od kilkunastu lat. Początki nie były jednak łatwe.
- Pamiętam , jak robiliśmy pierwszą akcję. Rozwiesiłem plakaty zachęcające do wspólnego sprzątania, ale miejscowi wcale nas w tym nie wspierali. W dniu akcji wyglądali przez okna i patrzyli, co się dzieje. A ja ściągałem młodzież szkolną z Karnowa pod Nakłem i ośrodka szkolno-wychowawczego z Kcyni. To właśnie ta młodzież wraz z nauczycielami wspierała nas na początku. A później, krok po kroku, zaczęły dołączać szkoły z naszego osiedla, mieszkańcy. Dziś takie akcje bardzo ludzi integrują, w działania włączyli się także mieszkający na naszym osiedlu Romowie, co mnie bardzo cieszy - opowiada Jan Dopierała.

Fakt, że mieszkańcy coraz chętniej i liczniej dbają o czystość swych okolic, potwierdza sam urząd miasta.
- W Bydgoszczy tworzy się zaangażowana grupa mieszkańców, którzy odzywają się do nas regularnie i wzajemnie wspierają swoje działania. Warto dodać, że społecznicy biorący udział w sprzątaniu terenów nie ograniczają się do najbliższej okolicy - podkreśla Marta Stachowiak, dodając, że w ramach akcji „Czysta Bydgoszcz” niezmiennie bardzo aktywni są mieszkańcy Czyżkówka, Miedzynia, Glinek, Fordonu.

Także miasto wspiera społeczników, m.in. niezależnie działania Marcina Sikory z Fundacji „Zielone Jutro”, który ostatnio w kilkuosobowej grupie sprzątał tereny na osiedlu Glinki czy obejmując patronatem akcję „Czysta Puszcza Bydgoska” (w efekcie na Glinkach i w okolicy Myślęcinka w pierwszy weekend czerwca zapełniono dwa kontenery odpadów).

Podejmij wyzwanie „Czysta Bydgoszcz” nad Starym Kanałem Bydgoskim. Sprzątanie w sobotę, 20 czerwca

W ramach akcji „Czysta Bydgoszcz”, mieszkańcy od miasta otrzymują worki, rękawice i upominki dla uczestników.
- Wspieramy też odbiór odpadów. Bardzo ważne jest wcześniejsze zgłoszenie akcji (zgodnie z naszym regulaminem). Pomoże to ustalić miejsce, w którym śmieci mogą być składowane i bez problemu odebrane po zakończeniu sprzątania. Niestety, nadal zdarza się, że mieszkańcy wkładają dużo trudu w sprzątanie, zostawiając śmieci w miejscach, które trudno jest znaleźć lub nie zgłaszają potrzeby ich odbioru - dodaje rzecznik Urzędu Miasta Bydgoszczy.

A jak zgłosić akcję sprzątania w swojej okolicy? Wystarczy wypełnić elektroniczny formularz dostępny na stronie: www.bydgoszcz.pl/wyzwanie. Wypełniony formularz można wysłać na adres: eko@um.bydgoszcz.pl. W razie pytań można pisać na: eko@um.bydgoszcz.p lub dzwonić pod numery telefonów: 52 58 59 211, 52 58 58 482.

Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie