Budowa obiektu rozpocznie się dopiero w przyszłym roku, ale już dziś nauczyciele fizyki w I LO im. Braci Śniadeckich w Żninie uczestniczą w kursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski.
<!** Image 2 align=right alt="Image 134063" sub="Makieta galaktyki w gabinecie fizyki I LO im. Braci Śniadeckich nie jest
z pewnością aż tak interesująca, jak astrobaza, ale uczennicom się podoba
/ Fot. Maria Warda">- Tomasz Kanarkowski i Sebastian Topolski uczą się tam obsługi sprzętu, który będzie zainstalowany w naszym obserwatorium astronomicznym - mówi Andrzej Kurek, dyrektor I LO im. Braci Śniadeckich w Żninie. - Budowa obiektu rozpocznie się w przyszłym roku. Najpierw musimy zburzyć stary dom, gdzie mieszka rodzina państwa Góreckich. Co prawda jeszcze nadaje się on do użytku, ale jest w bardzo złym stanie technicznym. Złożyłem wniosek do Leszka Jakubowskiego, burmistrza Żnina, o przydział mieszkania dla lokatorów. Astrobaza powstanie na miejscu zburzonego budynku lub trochę bliżej jeziora w ogrodzie przy liceum.
Zainteresowanie niecodzienną inwestycją jest ogromne. - Mam nadzieję, że obserwatorium będzie dostępne także dla dorosłych w weekendy - mówi Mateusz Szymkowiak ze Żnina. - Od dzieciństwa lubię patrzeć w gwiazdy. Mam nawet amatorski sprzęt. Będę szczęśliwy, jeśli pozwolą mi korzystać z prawdziwego obserwatorium.
<!** reklama>- Taka możliwość będzie - obiecuje Andrzej Kurek. - Planujemy udostępnić obiekt nie tylko wszystkim szkołom naszego powiatu, ale i dorosłym.
Za obsługę sprzętu i prowadzenie zajęć odpowiedzialni będą nauczyciele fizyki: Tomasz Kanarkowski i Sebastian Topolski. Obaj biorą udział w szkoleniu organizowanym przez Urząd Marszałkowski.
Przed laty w I LO im. Braci Śniadeckich odbywały się lekcje astronomii. Zajęcia prowadził Tomasz Kanarkowski. - Ta baza będzie wspaniałą propozycją dla tych mieszkańców Żnina, którzy amatorsko interesują się astronomią - cieszy się Tomasz Kanarkowski. - Takich pasjonatów nie brakuje. Dzwonią czasem do mnie dopytują, jaki sprzęt do obserwowania gwiazd kupić dziecku na gwiazdkę, bo chcą wzbudzić w nim zainteresowanie wszechświatem. Już przygotowuję się do stworzenia koła astronomicznego dla uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych i uczniów klas III gimnazjów. Chcę mieć przygotowaną ekipę, kiedy astrobaza zostanie oddana do użytku.
Jednak na zajęcia pozalekcyjne potrzebne będą pieniądze. Sam sprzęt ma kosztować 200 tys. złotych. Z tego 70 tys. zł pochodzić będzie z budżetu powiatu. Pozostałą kwotę da Urząd Marszałkowski. - Jeśli będzie działało koło astronomiczne dla dorosłych, chętnie wykupię karnet - deklaruje Joanna Szczygieł. - Od dziecka lubiłam patrzeć w niebo, ale przyznam, że wiem jedynie, gdzie znajduje się Duży i Mały Wóz. Cieszę się, że w Żninie będzie ciekawa oferta dla osób, które mają inne zainteresowania niż sport.