[break]
Korespondencję z Urzędu Miasta Bydgoszczy dostarcza Poczta Polska. - Aktualna umowa obowiązuje od 1 kwietnia 2015 do 31 marca 2016. Nie jest to pierwsza umowa z tym operatorem pocztowym i jak do tej pory nie było żadnych większych problemów - wyjaśnia Anna Strzelczyk-Frydrych z biura prasowego Urzędu Miasta Bydgoszczy. Miasto poszukuje właśnie operatora pocztowego na kolejny rok.
PRZECZYTAJ:Monopol zabija konkurencję
- Pierwszego marca opublikowany został przetarg nieograniczony na świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym - dodaje Anna Strzelczyk-Frydrych. Zgłaszać może się każdy, nie tylko Poczta Polska. Wystarczy, że spełni wymagania zapisane w specyfikacji przetargowej i wykaże się odpowiednim doświadczeniem.
Ostatni taki przetarg?
Rząd chce wzmocnić pozycję Poczty Polskiej i odwołuje plany jej prywatyzacji. Resort infrastruktury chce, aby pozostała ona w stu procentach państwowa i wycofuje się z planów wejścia na giełdę, który planował poprzedni zarząd Poczty Polskiej. W ministerstwie infrastruktury i budownictwa trwają także prace nad nową ustawą, która ma wprowadzić tzw. system włoski. W praktyce oznacza to, że państwowy operator ma obligatoryjnie dostarczać wszystkie ważne państwowe przesyłki. Ustawa może objąć nie tylko organy administracji centralnej, ministerstwa oraz wymiar sprawiedliwości, ale także administrację samorządową. To oznaczałoby, że taki przetarg jak ten rozpisany w bydgoskim magistracie byłby zbędny, bo cała korespondencja trafiła do monopolisty.
Obecnie mamy umowę z Pocztą Polską. To nie pierwsza umowa z tym operatorem. Nie ma z nią problemów. - Anna Strzelczyk-Frydrych
Eksperci z dystansem podchodzą do planów rządu Prawa i Sprawiedliwości. - Na całym świecie odchodzi się od monopolu dawnych publicznych operatorów pocztowych. Tzw. system włoski, który być może stanowi inspirację dla orędowników głębokiej monopolizacji rynku, już niebawem, zapewne w ciągu najbliższych miesięcy, odejdzie do historii. We Włoszech toczą się bowiem zaawansowane prace, mające na celu zniesienie wyłączności Poste Italiane w zakresie doręczania dokumentów sądowych oraz powiadomień mandatowych - mówi Rafał Zgorzelski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych.
W mieście niewiele zmian
Nowe prawo - jeśli wejdzie w życie - wyeliminuje z doręczania korespondencji prywatnych operatorów, m.in. Polską Grupę Pocztową, która w latach 2014-15 doręczała przesyłki z sądów. Na lokalnym rynku zmieni raczej niewiele. Większość urzędów i jednostek administracji publicznej w Bydgoszczy, m.in. Urząd Wojewódzki, i tak korzysta już z usług Poczty Polskiej. - Tylko do obsługi przesyłek kurierskich korzystamy doraźnie z usług dostępnych na rynku firm, wybierając najtańsze oferty - mówi Jarosław Jakubowski, rzecznik prasowy wojewody.
W roznoszeniu korespondencji z ratusza listonoszom pomagają gońcy. Jest ich 23. Roznoszą korespondencję do mieszkańców za zwrotnym poleceniem odbioru, listy zwykłe do instytucji na terenie miasta i ulotki oraz wszelkie druki bezadresowe z urzędu do mieszkańców, np. ulotki dotyczące gospodarowania odpadami.
