https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pochylimy się nad Ich grobami

Jerzy Drozdowski
Non omnis moriar (nie cały umrę) - ta łacińska sentencja wyjątkowo brzmi właśnie w dzień Wszystkich Świętych. W poniedziałek odwiedzimy miejsca wiecznego spoczynku ludzi sportu, których pożegnaliśmy w minionym roku. Przypomnijmy sobie Ich sylwetki...

Non omnis moriar (nie cały umrę) - ta łacińska sentencja wyjątkowo brzmi właśnie w dzień Wszystkich Świętych. W poniedziałek odwiedzimy miejsca wiecznego spoczynku ludzi sportu, których pożegnaliśmy w minionym roku. Przypomnijmy sobie Ich sylwetki...

<!** Image 2 align=right alt="Image 159887" sub="Edward Kondek / Fot. Archiwum">Bolesław Kulpa

Zmarł 7 grudnia 2009 roku. Bolesław Kulpa urodził się 12 stycznia 1930 r. Był pięściarzem Orląt Aleksandrów Kujawski (1947-1953) oraz Brdy Bydgoszcz (1953-1963). Boksował w wadze ciężkiej. 4-krotny mistrz Pomorza, 3-krotny wicemistrz, stoczył 240 walk, od 1963 roku trener w KKS Brda. Niewielu kibiców już pamięta, że podczas meczu pomiędzy Bydgoszczą a Partizanem Belgrad pokonał przez nokaut w I starciu wielokrotnego mistrza Jugosławii Sovijańskiego. Był jednym ze współzałożycieli Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu. Do końca życia był czynnym członkiem P-KKSB. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

Zygmunt Weltrowski

9 stycznia 2010 r. zmarł w Bydgoszczy, przeżywszy 88 lat. Przez ponad 50 lat był sędzią lekkoatletycznym klasy międzynarodowej, pełnił również funkcję przewodniczącego wojewódzkiego kolegium sędziów. Pracował m.in. przy organizacji największych imprez lekkoatletycznych w Bydgoszczy. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi. Pochowany został na cmentarzu przy ul. Wiślanej.

Jan Konopczyński

<!** reklama>5 marca 2010 r. zmarł w Żołędowie w wieku 71 lat. Ponad czterdzieści lat pełnił funkcję prezesa Okręgowego Związku Łuczniczego w Bydgoszczy. Szanowany działacz, trener i wychowawca młodzieży, inicjator budowy toru łuczniczego w Żołędowie, założyciel i prezes Łucznika Żołędowo. Wyróżniony wieloma odznaczeniami klubów, związku łuczniczego, stowarzyszeń i państwowymi. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Żołędowie.

<!** Image 3 align=right alt="Image 159887" sub="Marian Stachowicz / Fot. Archiwum">Ryszard Stachowiak

Zmarł w Bydgoszczy w wieku 70 lat. W latach 1958 - 1964 był żużlowcem Polonii, jeden sezon (1961 r.) reprezentował barwy drugoligowego MKŻ Toruń. Pochowany został 13 marca 2010 r. na cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej.

Henryk Czajkowski

15 marca 2010 r. zmarł w Bydgoszczy, przeżywszy 82 lata. Karierę pięściarską rozpoczął po zakończeniu II wojny światowej, należał do czołowych polskich zawodników w wadze muszej. Reprezentował barwy bydgoskich klubów Zjednoczeni i Związkowiec. Jako szkoleniowiec pracował w Zawiszy i Astorii. W latach sześćdziesiątych był także trenerem w Białymstoku, a jednym z jego wychowanków był wicemistrz Europy Jan Gałązka. Po powrocie do Bydgoszczy zajął się szkoleniem młodzieży, pełniąc funkcję koordynatora w Okręgowym Związku Bokserskim. Był także uznanym sędzią. Należał do grona organizatorów Pomorsko- -Kujawskiego Klubu Seniorów Boksu. Pochowany został na cmentarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Ludwikowo.

Stefan Kulmatycki

18 maja 2010 r. zmarł w Bydgoszczy, przeżywszy 73 lata. W młodych latach był świetnym narciarze amatorem. Prawie każdego roku wyjeżdżał w Alpy Austriackie i Szwajcarskie, z czasem towarzyszył Mu w tych wyprawach ukochany syn Wojciech. Od wielu lat współpracował jako wysoko wykwalifikowany instruktor i popularyzator sportów zimowych, z Leśnym Parkiem Kultury i Wypoczynku, które było jego „ukochanym dzieckiem”. Pochowany został na cmentarzu przy ul. Wiślanej.

<!** Image 4 align=right alt="Image 159887" sub="Ryszard Stamm / Fot. Archiwum">Krzysztof Ajtner

Zmarł 19 maja 2010 roku w Wałczu w wyniku obrażeń, których doznał w wypadku samochodowym. Miał 36 lat. Był sekretarzem i kierownikiem amatorskiej drużyny żużlowej Old Boys Speedway Club Bydgoszcz. Za swoją pracę na rzecz czarnego sportu w grudniu ubiegłego roku uhonorowany został Brązową Odznaką Polskiego Związku Motorowego.

Edward Wróbel

22 maja 2010 r. zmarł w Bydgoszczy, miał 60 lat. Karierę koszykarską rozpoczynał w Zawiszy. Wspólnie z kolegami z zespołu wywalczył tytuł mistrza Polski Wojska Polskiego. Po likwidacji sekcji w tym klubie, podobnie jak pozostali, przeniósł się do Astorii. Tu grał w latach 1971-1973. W sezonie 1973/1974 był w składzie drużyny, ale na parkiecie już się nie pojawiał i potem zakończył karierę. Pogrzeb odbył się na cmentarzu przy ul. Zaświat.

Marian Stachowicz

Zmarł 21 lipca 2010 r. w Bydgoszczy. Miał 75 lat. W 1957 r., jako wychowanek Polonii awansował do II-ligowego zespołu, w którym był bardzo pożytecznym zawodnikiem. Strzelił m. in. cenne gole w meczach z Odrą Opole (2:1) i z ŁKS Łódź (1:0), w trakcie rozgrywek, w których drużyna zajęła dobre piąte miejsce. Grał także w ekstraklasie. W 1966 r. występował jeszcze w zespole oldbojów. Do 2005 roku był trenerem, zajmował się naborem chłopców do szkółki piłkarskiej KS Gwiazda. Spoczął na cmentarzu przy ul. Kossaka.

<!** Image 5 align=right alt="Image 159887" sub="Jan Konopczyński / Fot. Archiwum">Krzysztof Pałubicki

Zmarł 22 lipca 2010 r. w Bydgoszczy. Miał 52 lata. Znakomity sportowiec niepełnosprawny, specjalizujący się w podnoszeniu ciężarów, w wyciskaniu sztangi leżąc. Zdobywał medale na mistrzostwach świata i Europy i na igrzyskach paraolimpijskich. W 1992 r. w Barcelonie zdobył złoty medal, bijąc rekord świata, był wielokrotnym mistrzem Polski. Pochowany został na cmentarzu przy ul. Wiślanej.

Edward Kondek

Zmarł 19 sierpnia 2010 r. w Bydgoszczy. Miał 65 lat. Na trwale związany ze sportem w naszym regionie, szczególnie w Bydgoszczy i Solcu Kujawskim. Skarbnica pomysłów i dokonań. M. in. zorganizował w latach osiemdziesiątych na stadionie Gwiazdy turnieje piłkarskie dla najmłodszych, związane z mistrzostwami świata w Hiszpanii i Meksyku. Jako prezes Gwiazdy, wspólnie z naszą redakcją organizował turnieje pn. „Lato z Expressem”. Od 200 roku związał się z soleckim OSiR-em, w którym pełnił obowiązki kierownika działu marketingu. Sportową pasję zaszczepił swoim synom – Tomek grał w hokeja, a po zakończeniu kariery był sprawnym reporterem sportowym w Radiu Pomorza i Kujaw. Marcin z powodzeniem grał w piłkę ręczną. Edward Kondek spoczął na cmentarzu przy al. Wyszyńskiego.

Barbara Grodzka

Zmarła 5 września 2010 r. w Bydgoszczy po długiej chorobie. Miała 70 lat. Aktywna harcerka, absolwentka AWF Warszawa, akademicka mistrzyni Polski w skoku wzwyż. Sumienna, szanowana i życzliwa działaczka Zarządu Miejskiego TKKF, w którym pełniła obowiązki sekretarza. Za swoją działalność wielokrotnie odznaczona, między innymi Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, medalami „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, krzyżem „Za Zasługi dla ZHP” oraz medalami Wojewody Bydgoskiego i prezydenta Bydgoszczy. Pochowana została na cmentarzu przy. ul. Artyleryjskiej.

Ryszard Stamm

Zmarł 25 września 2010 r. w Bydgoszczy. Miał 76 lat. Był synem znakomitego trenera pięściarskiego Feliksa Stamma. Był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, przez lata nauczycielem wychowania fizycznego IV Liceum Ogólnokształcącego. W latach wczesnej młodości krótko trenował pod okiem ojca,pięściarstwo. Zdecydował się jednak uprawiać hokej na lodzie, występując w barwach Polonii. Pochowany został na cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej.

Henryk Wick

Zmarł 3 października 2010 r. w Bydgoszczy. Miał 77 lat. Niezwykle zaangażowany w propagowanie turystyki rowerowej i pieszej po okolicach miasta i w regionie. Wieloletni działacz społeczny Polskiego Towarzystwa Turystyczno- -Krajoznawczego. Był sekretarzem Oddziału PTTK przy Klubie POW, jednocześnie prezesem Klubu Turystyki Rowerowej „Rama/76”. Przez lata swojej pożytecznej działalności zyskał rzesze przyjaciół i sympatyków. Pochowany został na cmentarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Ludwikowo.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski