Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po co jechać w dalekie kraje? Na wakacje wybierz Kujawy i Pomorze! [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Jeśli turystyka lokalna, to może w Toskanii Kociewskiej. Gospodarstwo jest dobrze przygotowane na przyjęcie gości w czasie pandemii
Jeśli turystyka lokalna, to może w Toskanii Kociewskiej. Gospodarstwo jest dobrze przygotowane na przyjęcie gości w czasie pandemii Fot. Toskania Kociewska
Blisko połowa Polaków planuje w tym roku wyjazd na urlop, a większość z powodu pandemii chce wypoczywać w kraju. To szansa na rozwój turystki lokalnej, także na Kujawach i Pomorzu.

Zobacz wideo: Bydgoskie Centrum Informacji rusza ze sprzedażą internetową

Badanie opinii społecznej przeprowadziła pracownia UCE RESEARCH i SYNO Poland. Wynika z nich, że szalejący po całym świecie wirus nie przestraszył Polaków na tyle, by mieli zrezygnować z wypoczynku (planuje to zrobić 48,3 proc. rodaków). Spośród nich 61,8 proc. respondentów zamierza wypoczywać w kraju.

Większe obawy dotyczą wyjazdów zagranicznych, które deklaruje 31,7 proc. pytanych, w zdecydowanej większości bardzo dobrze zarabiających. Tylko 6,5 jest niezdecydowanych.

To też może Cię zainteresować

Autorzy badania konkludują, że hotele i pensjonaty powinny szykować się na szturm. Cała branża hotelarska odbije w wakacje pandemiczne straty, a lokalna turystyka przeżyje boom.

Agroturystyka ma się dobrze

- Jestem spokojna o agroturystykę, bo w pandemii takie właśnie są trendy – ludzie szukają odpoczynku w miejscach ustronnych, spokojnych, z dala od wielkich miast. To jest slow life, czyli życie bez pośpiechu. Tak było już w minionym sezonie – mówi Agnieszka Kowalkowska, dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej (K-POT). - Właściciele agrobaz dostosowali się do nowej sytuacji, wielu z nich zbudowało nowe domki albo w tych większych dorobili osobne wejścia, aby wczasowicze nie stykali się.

Agnieszka Kowalkowska nazywa ten trend naszych czasów „zbiorową intymnością”, bo w danym miejscu może przebywać więcej osób, ale ci mają także zapewnioną intymną przestrzeń, ich śnieżki nie krzyżują się. Tak też wypełnia się rządowe wymogi sanitarne.

W Toskanii Kociewskiej

Potwierdzeniem jej słów jest Toskania Kociewska – gospodarstwo agroturystyczne w Bochlinie k. Nowego. Gospodarze zbudowali dwa nowe domki, a dawną jadalnią przemienili na duży apartament, doskonały dla rodzin z dziećmi. Wszystkie wejścia są osobne.

- Krajobraz Kociewia przypomina włoską Toskanię i stąd nazwa – wyjaśnia nam Arkadiusz Pstrong, współwłaściciel wraz z żoną Sarą Walentini, rodowitą Włoszką.

W tak urokliwym miejscu czas płynie wolniej, a można go spędzić obcując z naturą i zwierzętami. Gospodarze proponują gościom m.in. onoterapię, czyli taką, którą wspiera obecność… osła. Z osłem można też zwiedzać okolicę. To rodzaj trekkingu, w którym prowadzącym może być to zwierzę. W każdym razie osioł zna drogę powrotną do domu – zapewnia pan Arkadiusz.

Rodzą się nowe pomysły

Jednocześnie Agnieszka Kowalkowska martwi się o sytuację branży hotelarskiej, gastronomicznej i transportu osobowego, jeśli tylko obostrzenia zostaną utrzymane lub przywrócone.

- Dochodzą do nas wszakże pozytywne sygnały od przewoźników, że wielu z nich przestawia się z transportu zagranicznego na krajowy, co pozwoli im przetrwać trudne czasy – kontynuuje dyrektor biura K-POT.

Nowe wyzwania rodzą także nowe pomysły na przyciągnięcie turystów. Toruń chce zaproponuje zwiedzana miejsc nieznanych albo mało jeszcze popularnych. A do takich należą obiekty dawnej pruskiej twierdzy albo Muzeum PRL-u. Niedawno otworzono Muzeum Twierdzy Toruń. Znajduje się w budynku dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej przy Wałach Generała Sikorskiego 23/ 25.

Lokalne grupy działają

Przygotowania do ambitnego projektu ożywienia turystyki rozpoczęło 6 Lokalnych Grup Działania (LGD) – będzie to regionalny portal sprzedażowy usług i produktów. Na tym portalu będzie można kupić pobyt w różnych obiektach województwa kujawsko-pomorskiego, zarezerwować długo przez wyznaczonym terminem. Będzie też można nabyć produkty regionalne.

To też może Cię zainteresować

Liderem jest LGD „Bory Tucholskie”, zaś koordynatorem Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna. To na tyle duży projekt, że wystartuje dopiero przed przyszłorocznym sezonem turystycznym.

Region zwiedzisz z przewodnikiem

Na razie zaś przed nami Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego, który w regionie odbędzie się w weekend 10 i 11 kwietnia.

Akcję pn. „Poznaj region z przewodnikiem” przygotowują środowiska przewodnickie, samorządy, muzea, parki krajobrazowe, uczelnie, zakłady produkcyjne. Udział będzie bezpłatny lub za symboliczną złotówkę. Zapisy na specjalnej stronie internetowej: www.rejestracja.kujawsko-pomorskie.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Po co jechać w dalekie kraje? Na wakacje wybierz Kujawy i Pomorze! [zdjęcia] - Gazeta Pomorska