MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Platformy streamingowe cały czas na topie. „Wyniki lepsze od oczekiwań rynkowych". Sprawdź, ile już w tym roku zarobił Netflix

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Spółka odnotowała w 1 kw. 2024 przychody w wysokości 9,37 mld dol. Oznacza to wzrost o prawie 15 proc. w porównaniu do roku ubiegłego, a także wyższy wynik o ponad 1 proc. w stosunku do przewidywań rynku.
Spółka odnotowała w 1 kw. 2024 przychody w wysokości 9,37 mld dol. Oznacza to wzrost o prawie 15 proc. w porównaniu do roku ubiegłego, a także wyższy wynik o ponad 1 proc. w stosunku do przewidywań rynku. 123RF/ grinvalds
Netflix utrzymuje świetną passę i publikuje mocne wyniki za 1 kwartał 2024 r. – Spółce udało się przebić zarówno swoje prognozy, jak i oczekiwania rynkowe – komentuje analityk XTB Tymoteusz Turski. Spółka sukces zawdzięczać ma przede wszystkim mocnemu wzrostowi liczby nowych subskrybentów, których wartość wzrosła w 1 kwartale 2024 o 9,33 mln do blisko 270 mln.

Spis treści

Wyniki lepsze od prognoz. Ile zarobił Netflix?

Spółka odnotowała w 1 kwartale przychody w wysokości 9,37 mld dol. – Oznacza to wzrost o prawie 15 proc., w porównaniu do roku ubiegłego, a także wyższy wynik o +1,13 proc. w stosunku do przewidywań rynku. Przychody wzrosły nie tylko ze względu na zwiększającą się bazę klientów, ale także na wzrost średniego miesięcznego przychodu na użytkownika (ARM) – komentuje Tymoteusz Turski, analityk XTB.

Jak podaje ekspert, w pierwszym kwartale 2024 roku wartość ta wzrosła o 1 proc. r/r i wyniosła 11,82 dol. To oznacza, jak podkreśla, wynik wyższy od oczekiwanych 11,78 dol. Po skorygowaniu o zmiany na rynku walutowym wzrost ARM wyniósłby 4 proc., a rozróżnienie między tymi dwiema wartościami wynika z osłabienia argentyńskiego peso w stosunku do dolara.

– Świetnie wygląda także zysk operacyjny, który zwiększył się do 2,63 mld dol. (+51 proc. r/r i +8,34 proc. w stosunku do oczekiwań rynku). Pozwoliło to spółce osiągnąć 28 proc. marży operacyjnej (+7 p.p. r/r). Tak imponujący wzrost wynikał z wyższego od przewidywań wzrostu subskrybentów, a także na odpowiednie rozłożenie w czasie kosztów produkcji – wymienia Turski.

Z kolei w ujęciu geograficznym Netflix zanotował wzrost przychodów z Ameryki (+7 proc. r/r). W przypadku EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) przychody pozostały płasko r/r. Najciekawiej sytuacja wygląda w Ameryce Południowej, w której przychody spadły o -4 proc. r/r, natomiast po skoryg. o zmiany kursów na rynku walutowym wzrosły o 16 proc. r/r.

– Na poziomie zysku na akcję spółka zaraportowała 5,28 dol. (+80,2 proc. r/r), co oznacza przebicie o 16,04 proc. konsensusu rynkowego – wskazuje Turski.

Netflix spodziewa się dalszych wzrostów

W lutym i marcu streaming rozpoczął odbicie, sięgając 38,5 proc. całego rynku telewizyjnego USA, z czego Netflix jest odpowiedzialny za 8,1 proc. całego rynku. – W ocenie zarządu wciąż niski udział spółki w rynku telewizyjnym daje Netflixowi duże pole do dalszych wzrostów, w szczególności dzięki rozwojowi na polu streamingu sportowego m.in. wydarzeniami tj. walka Jake’a Paula z Mike’em Tysonem czy WWE – wskazuje ekspert. Przy okazji jako ciekawostkę można dodać, że były mistrz świata w boksie Mike Tyson wpadł na dość nietypowy pomysł na biznes. Będzie sprzedawać produkt spożywczy w kształcie nadgryzionych uszu.

Turski zwraca uwagę, że Netflix podwyższył także swoje przewidywania dotyczące wzrostu przychodów w 2024 r. Spółka spodziewa się wzrostu 13-15 proc. Podwyższona została także przewidywana marża operacyjna do 25 proc. (z 24 proc. wcześniej).

Spółka zapowiedziała, że od 1Q25 nie będzie już publikować danych odnośnie zmiany liczby subskrybentów. – Zarząd wyjaśnił, że uważa swoje dane finansowe za ważniejsze wskaźniki kondycji spółki – tłumaczy.

– Mimo mocnych wyników, przebicia oczekiwań, a także podwyższenia prognoz na następne okresy, akcje Netflixa podążają w trakcie handlu po zamknięciu podobną trajektorią, co kursy innych spółek publikujących wyniki w trakcie obecnie trwającego sezonu wynikowego i notują spadki ok. 3 proc. – podsumowuje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Platformy streamingowe cały czas na topie. „Wyniki lepsze od oczekiwań rynkowych". Sprawdź, ile już w tym roku zarobił Netflix - Strefa Biznesu

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski