https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plan bydgoskich i chełmińskich obchodów 40. rocznicy utworzenia Wojskowych Obozów Internowania

Jarosław Więcławski
Tak przebiegały obchody 39. rocznicy utworzenia Wojskowych Obozów Internowania.
Tak przebiegały obchody 39. rocznicy utworzenia Wojskowych Obozów Internowania. Arkadiusz Wojtasiewicz
W dniach 3-4 listopada w Bydgoszczy i Chełmnie odbędą się uroczystości 40. rocznicy utworzenia Wojskowych Obozów Internowania. To okazja, aby przypomnieć osoby, które miały zostać skazane na zapomnienie.

Zobacz wideo: Otwarcie Centrum Obsługi Gotówki Poczty Polskiej w Bydgoszczy

od 16 lat

Czwartkowe obchody w Bydgoszczy rozpoczną się o godzinie 10, na którą zaplanowano złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym utworzenie Wojskowych Obozów Internowania na skwerze u zbiegu ul. Dwernickiego/Sułkowskiego. Później uczestniczy przejadą do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie o 11:15 rozpocznie się konferencja naukowa pt. „Wojskowe Obozy Internowania jako szczególna forma represji w stanie wojennym”.

W piątek 4 listopada o godzinie 11:00 w Chełmnie odbędzie się msza św. w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej pod przewodnictwem ordynariusza polowego Wojska Polskiego, biskupa Wiesława Lechowicza. Po niej w planie uroczystości znajduje się przemarsz pod pomnik Wdzięczności i Solidarności w parku Pamięci i Tolerancji im. Ludwika Rydygiera, pod którym o 12:30 złożone zostaną kwiaty.

Na zakończenie obchodów goście zaproszeni są do kina Rondo przy ul. Dworcowej 23, gdzie po godzinie 13 wręczone zostaną odznaczenia państwowe. Przy okazji przyznane zostaną nagrody zwycięzcom w konkursie szkół pt. „Obóz internowania a nie wojsko”. W planie uroczystości przewidziano również występy artystyczne młodzieży szkół chełmińskich oraz projekcję filmu „Labirynt”.

Wydarzenie towarzyszące głównym obchodom zaplanowano w miejscowości Budowo koło Złocieńca, gdzie 4 listopada odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca internowanych. W Elblągu (7 listopada), Koszalinie (8 listopada) i Warszawie (15 listopada) planowane są wernisaże wystawy „I nazywali to Wojskiem Polskim… Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983). Zbrodnia komunistyczna, zbrodnia przeciwko ludzkości”.

Wojskowe Obozy Internowania zostały utworzone jesienią 1982 roku. Były formą represji wobec ludzi Solidarności. Przetrzymywano, dręczono i prześladowano w nich około 1700 opozycjonistów. Najliczniejsza grupa trafiła do obozu w Chełmnie.

W składzie komitetu organizacyjnego obchodów znajdują się prezes IPN Karol Nawrocki, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek Piotr Całbecki, burmistrz Chełma Artur Mikiewicz, dyrektor Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL Wojciech Polak, dowódca 3. Włocławskiego Batalionu Drogowo-Mostowego ppłk. Piotr Kranz, przewodniczący zarządów Regionu Bydgoskiego i Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak i Tomasz Jeziorek oraz przewodniczący Stowarzyszenia Osób Internowanych „CHEŁMINIACY 1982” Tadeusz Antkowiak.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski