Płaca minimalna na nowych zasadach? KE ma nowy pomysł
Komisja Europejska podkreśla, że nowe zasady mają być ukłonem w stronę osób najbiedniejszych, wykonujących najbardziej proste prace. To właśnie one ucierpiały najmocniej w trakcie pandemii koronawirusa.
O pomyśle wypowiedziała się Ursula von der Leyen:
Pracownicy powinni mieć dostęp do odpowiedniej płacy minimalnej i przyzwoitego poziomu życia. To, co dzisiaj proponujemy, to ramy dla płacy minimalnej, przy pełnym poszanowaniu tradycji narodowych.
Jak wylicza Interia, nie tylko w Polsce obowiązuje płaca minimalna. Najmniejsze wynagrodzenie jest także odgórnie ustalane w każdym z państw członkowskich.
Płaca minimalna a nowe zasady. O jakich standardach myśli KE?
Zgodnie z projektem, kraje członkowskie będą zobowiązanie to wprowadzenia przejrzystych i stabilnych kryteriów ustalania płacy minimalnej oraz regularnego aktualizowania tych kryteriów.
Ponadto KE zachęca do promowania negocjacji zbiorowych, czyli negocjacji organizacji pracodawców ze związkami zawodowymi:
Przestrzeganie przepisów i skuteczne ich egzekwowanie są niezbędne, aby pracownicy mogli korzystać z faktycznego dostępu do ochrony minimalnego wynagrodzenia.
Każdy kraj członkowski – jeśli dyrektywa wejdzie w życie – będzie zobowiązany do corocznego raportowania do KE o realizacji standardów dotyczących płacy minimalnej.
