2 100 złotych – tyle wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę począwszy od stycznia 2018 roku. Należy sie ono każdemu zatrudnionemu na etacie, także zaczynającemu pracę. Jeśli pracodawca nie podwyższy ci wynagrodzenia od stycznia przynajmniej o 100 zł brutto, dopuszcza się naruszenia praw pracowniczych. Zgłoś to inspekcji pracy. Mało, że dostaniesz należne ci pieniądze - z wyrównaniem, a nawet odsetkami w razie zwłoki, to na dodatek pracodawca zostanie ukarany dotkliwą w wysokości grzwyną.
Jeśli jesteś zatrudniony według stawki godzinowej, pamietaj, że też należy ci się podwyżka od stycznia. Minimalna stawka godzinowa zostaje bowiem podwyższona z 13 do 13,70 zł.
Minimalne wynagrodzenie za pracę to ustalone najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca musi wypłacić każdemu pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy niezależnie od posiadanych kwalifikacji, zaszeregowania osobistego, składników wynagrodzenia, systemu i rozkładu czasu pracy stosowanych u danego pracodawcy, jak również szczególnych właściwości i warunków pracy.
Wynagrodzenie poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę jest naruszeniem praw pracowniczych.
Wraz ze wzrostem tego wynagrodzenia rosną także inne świadczenia, takie jak: odprawa przy zwolnieniu grupowym, wynosząca maksymalnie piętnastokrotność płacy minimalnej, dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za czas przestoju czy podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.
Minimalna stawka godzinowa ma zastosowanie do określonych umów zlecenia (art. 734 Kodeksu cywilnego) oraz umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu (art. 750 Kodeksu cywilnego). Podobnie jak wynagrodzenie za pracę, podlega szczególnej ochronie.