Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pjongczang 2018. Justyna Kowalczyk: Ziściło się to, czego się najbardziej obawiałam

Przemysław Franczak, Pjongczang
Pjongczang 2018. Kluczowy moment w biegu Justyny Kowalczyk - spięcię z Ingvild Flugstad Oestberg
Pjongczang 2018. Kluczowy moment w biegu Justyny Kowalczyk - spięcię z Ingvild Flugstad Oestberg Pawel Relikowski / Polska Press
- Co czuję? Czuję, że mi zimno i że zaraz będę musiała pójść do trenera i popatrzeć mu w oczy – mówiła tuż po swoim nieudanym biegu w ćwierćfinale sprintu Justyna Kowalczyk. Złoto zdobyła Szwedka Stina Nilsson.

Sprint techniką klasyczną był pierwszą konkurencją zaznaczoną w olimpijskim kalendarzu Polki czerwonym flamastrem. Im bliżej do startu, tym medialne prognozy robiły się coraz bardziej optymistyczne. Plany Kowalczyk, jakiekolwiek by nie były, posypały się jednak po kolizji z Norweżką Ingvild Flugstad Oestberg na ostatnim zjeździe.

- Ziściło się to, czego się najbardziej obawiałam, choć w nieco inny sposób. Początek kłopotów zaczął się na samej górze. Oestberg uparła się, że pierwsza ruszy na zjazd, a potem przez jej błędy traciłyśmy prędkość. Jadąc tak blisko za nią nie mogłam zareagować, chyba żebym się skuliła i przejechała jej między nogami. Żartuję, a to nie czas na żarty. Potem inne dziewczyny na nas najechały z tyły i tyle – opowiadała narciarka z Kasiny, która ostatecznie została sklasyfikowana na 22. miejscu.

Spore rozczarowanie. Zwłaszcza dla Kowalczyk. - Może półfinał był w zasięgu, ale gdybym tak jak Julija Biełorukowa (Rosjanka wygrała ten ćwierćfinał, a potem zdobyła brąz - red) biegła cały czas z przodu, to by się takie rzeczy nie zdarzyły. Gdyby to był dzień na wygrywanie, to nie byłoby takich historii, po prostu – komentowała Polka, nie szukając wymówek. - Miałam dobrze przygotowane narty na podbiegi, wydolnościowo czułam się dobrze, ale czegoś zabrakło. Sprint to nie tylko dwa podbiegi.

Gdy rozmawiała z dziennikarzami pojawił się Kamil Bury, który niespodziewanie awansował do ćwierćfinału męskiego sprintu.

- Idzie nowa gwiazda biegów – zarekomendowała go z uśmiechem Kowalczyk.

- Nie podpisuję się na razie pod tym, wolałbym udowodnić to wynikami – sprytnie wybrnął 22-latek z Istebnej, dla którego udział w ćwierćfinale igrzysk to życiowe osiągnięcie. Tym bardziej że do Pjongczangu dostał bilet last minute, o tym, że leci do Korei dowiedział się pod koniec stycznia. A okazał się lepszy od Macieja Staręgi, który nawet nie przebrnął eliminacji (38. pozycja).

- To wszystko przerosło to moje oczekiwania, niejeden był zaskoczony tym wynikiem, a wiele osób będzie szczęśliwych – mówił Bury. W swoim ćwierćfinale dobiegł ostatni, z 15 sekundami straty, co dało mu 30. miejsce. - Czy dało się więcej? Gdyby były siły, to by się dało. Ale mały niedosyt mam. Przede wszystkim chciałem jednak udowodnić, że nie przyjechałem tu po nic, tylko walczyć z tymi najlepszymi.

Złoto zdobył 21-letni Norweg Johannes Hoesflot Klaebo. Podium uzupełnili Włoch Federico Pellegrino oraz Rosjanin Aleksander Bolszunow.

W rywalizacji kobiet startowały też Sylwia Jaśkowiec i Ewelina Marcisz. Udział skończyły na eliminacjach. - Dla mnie to był ważny start o tyle, że po biegu łączonym w sobotę organizm trochę cierpi, jest podmęczony, więc ten sprint był dzisiaj bardzo dobry, żeby to troszkę „przerobić” – mówiła ta pierwsza. W czwartek bieg na 10 km techniką dowolną. Kowalczyk nie weźmie w nim udziału. Zbiera już siły na sobotnią sztafetę.

Więcej informacji o Cracovii

Sportowy24.pl w Małopolsce

Stefan Horngacher: Nie jestem rozczarowany, skoki były bardzo dobre

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pjongczang 2018. Justyna Kowalczyk: Ziściło się to, czego się najbardziej obawiałam - Gazeta Krakowska