https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pionierski zabieg w Bydgoszczy. Dwuletnia Emilka nie będzie musiała żyć w świecie ciszy

Hanna Walenczykowska
Zabieg wszczepienia implantu jest bardzo trudny, wybitne neurochirurgiczny, wymagający ścisłej współpracy m.in. laryngologów, neurochirurgów i rehabilitantów
Zabieg wszczepienia implantu jest bardzo trudny, wybitne neurochirurgiczny, wymagający ścisłej współpracy m.in. laryngologów, neurochirurgów i rehabilitantów Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy
W Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy wykonano pierwszą operację wszczepienia słuchowego implantu do pnia u dwuletniego dziecka. Tym samym, szpital stał się jedynym w Europie środkowo-wschodniej ośrodkiem, w którym wykonuje się te skomplikowane zabiegi.

W czwartek (1 października 2020 r.) bydgoski szpital dziecięcy dołączył do elitarnego grona 5 europejskich ośrodków wszczepiających słuchowe implanty pniowe u dzieci. Do tego skomplikowanego zabiegu kwalifikuje się dzieci m.in. z wrodzonymi wadami ucha wewnętrznego lub zmianami chorobowymi wynikającymi np. z zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych.

Przywracają słuch dzieciom

Metoda leczenia polega na wszczepieniu elektrody implantu słuchowego bezpośrednio do pnia mózgu. Pierwszym dzieckiem z implantem pniowym w Polsce jest niespełna dwuletnia Emilka. Rodzice dziewczynki początkowo szukali pomocy za granicą, ale okazało się, że do przeprowadzenia skomplikowanej operacji gotowy jest zespół pod kierownictwem dr hab. Józefa Mierzwińskiego.

- Od kilku lat zajmujemy się leczeniem całkowitej głuchoty u dzieci – wyjaśnia dr hab. Józef Mierzwiński. - Przywracamy słuch dzieciom. Trafiali do nas pacjenci, którzy albo nie mieli korzyści z implantu ślimakowego albo nie można było im takiego implantu wszczepić. Tacy pacjenci dotychczas byli skazani na życie w świecie ciszy. Jedyna szansą dla tych dzieci było wszczepienie implantu pniowego.

Takie rozwiązanie daje szansę; dziecko zacznie słyszeć, będzie mogło przejść rehabilitację i porozumiewać się nie tylko językiem migowym.

Zabieg wszczepienia implantu jest bardzo trudny, wybitne neurochirurgiczny, wymagający ścisłej współpracy m.in. laryngologów, neurochirurgów i rehabilitantów. Dlatego dr Józef Mierzwiński do współpracy zaprosił neurochirurgów; dr med. Dariusza Paczkowskiego oraz jednego z najwybitniejszych specjalistów z dziedziny implantów pniowych, prof. Wolfa-Petera Sollmanna z Niemiec.

- Warunki anatomiczne spowodowały, że zabieg okazał się trudniejszy, bardziej skomplikowany niż myśleliśmy – przyznaje dr Dariusz Paczkowski. - Przy boku prof. Wolfa-Petera Sollmanna czułem się bezpiecznie. U tak małego dziecka struktury są mniejsze niż u osób dorosłych. Dlatego trudno było odpreparować od pnia wszystkie nerwy czaszkowe, znajdujące się w tym miejscu. Są to nerwy, które pozwalają na ruchy mimiczne twarzy, umożliwiają przełykanie pokarmu a także zawiadują czynnością serca. Dla mnie była to wspaniała lekcja.

Udana operacja

Jeden błędny ruch, nawet delikatne uszkodzenie nerwów mogło doprowadzić do tragedii. Operacja jednak przebiegła bez zakłóceń. Ogromnego wzruszenia i zadowolenia nie kryje mama Emilki.

- Ciężko nam było się zdecydować, ale razem z mężem cały czas kierowaliśmy się dobrem naszego dziecka – twierdzi Patrycja Ślusarska, mama Emilki. - Dla nas to są wielkie emocje. Wierzyliśmy w to, że ta operacja się uda. Wiedzieliśmy, że bez tego nie ma szansy na to, żeby Emilka mogła normalnie funkcjonować w społeczeństwie. W Polsce osoby niesłyszące, całkowicie głuche mają naprawdę utrudniony dostęp do edukacji i do zwykłych miejsc, do których słyszący mają dostęp: sklepów, fryzjera…

Do tej pory w naszym kraju i Europie środkowo-wschodniej nie istniał ośrodek, który podjąłby się tego rodzaju operacji u dzieci. Bydgoski szpital dziecięcy będzie nadal specjalizował się w leczeniu całkowitej głuchoty dzieci. W tym roku przeprowadzonych zostanie 38 operacji wszczepienia implantu.

POLECAMY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Agnieszka

Wielkie wyrazy uznania dla wszystkich osób zaangażowanych w prawidłowy przebieg operacji!

Niestety, artykuł zawiera błędy...

1. "Pierwszym dzieckiem z implantem pniowym w Polsce jest niespełna dwuletnia Emilka." - nieprawda, w Polsce mieszkają dzieci, które posiadają taki implant (wszczepiony za granicą). W przypadku Emilki jest to pierwsza operacja wszczepienia implantu pniowego dziecku W POLSCE. Dlatego określamy ją jako" pionierską"

2." W tym roku przeprowadzonych zostanie 38 operacji wszczepienia implantu" - owszem, ale nie pniowego, nie w takiej ilości. Ślimakowego już prędzej. A to ogroooomna różnica...

Nie siejmy dezinformacji.

Pozdrawiam, serdeczności! :)

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski